Genel 03 OCAK 2010 / 18:41

Amerika yeniden beyin avına çıkıyor

Amerika yeni bir tür vizeyle teknoloji girişimcilerinin ülkeye girişini kolaylaştırmaya hazırlanıyor.

Amerika yeni bir tür vizeyle teknoloji girişimcilerinin ülkeye girişini kolaylaştırmaya hazırlanıyor.


Amerika'nın özellikle ekonomik mücadele ve yeni teknolojiler geliştirme konusunda Çin ve Hindistan gibi ülkelerin nefesini ensesinde hissetmesi, ülkeyi yeni arayışlara itiyor. Son olarak Kongre Üyesi Jared Polis, özellikle teknoloji konusunda iyi bir fikri olanların ülkeye girişini ve çalışmasını kolaylaştıracak yeni bir tür vize taslağı önerdi. Polis'in bu teklifinin arkasında, Amerika'nın teknolojik gücünü temsil eden Silikon Vadisi'ndeki şirketlerin yarısının göçmenlere ait olması yatıyor.

Yeni vize kabul edilirse şartları şöyle olacak: Ortaya koyduğunuz fikirle önce 250 bin dolarlık risk sermayesi veya 100 bin dolarlık melek yatırımı garanti edeceksiniz, ardından hayata geçecek şirketle en az 5 kişiye istihdam sağlayıp yıllık 1 milyon dolar gelir hacmini taahhüt edeceksiniz. Tabii bu şartların karar kongre tarafından görüşülürken değişmesi de söz konusu.

Yeni vizenin, halihazırda yürürlükte olan EB-5 adlı yabancı girişimcileri ülkeye çekmek için kullanılan vize uygulamasının bir uzantısı olması bekleniyor. Her yıl 10 bin adet dağıtılan EB-5 ile 1 milyon dolarlık yatırım ve 10 kişiye tam zamanlı istihdam sözü vererek Amerika'da kendi işinizi kurabiliyorsunuz.

Amerika'nın bu vizeyi uygulamaya koyması halinde ülke genelinde yılda 3 bin adet inovasyona yönelik yeni şirketin kurulumunu tetiklemesi ve 10 yılda 500 bin yüksek nitelikli istihdama yol açması bekleniyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun