Genel 15 ŞUBAT 2016 / 11:17

Amerika savaş gemilerine railgun yerleştiriyor

ABD, bir süredir üzerinde çalıştığı railgun projesini hazır hale getirerek savaş gemilerine ekliyor.

Amerika'nın askeri alanda her yıl inanılmaz miktarda paralar harcadığı herkes tarafından biliniyor. İnternet ortamında "demokrasi" ve "özgürlük" ifadeleriyle alay konusu olan Amerika'nın askeri alanda yaptığı yatırımlardan biri de railgun teknolojisi. Quake 2 ve Quake 3 oyunlarında gördüğümüz railgun, aslında barut veya herhangi patlayıcı yerine manyetik güç ile ivmelenen bir silah. Yani standart topların manyetik ateşleme sistemi kullananı olarak tanımlayabiliriz.

Uzun süredir üzerine çalışılan railgun, USS Lyndon. B. Johnson adındaki Zumwalt savaş gemisine yerleştirilecek. Zumwalt savaş gemileri, yaklaşık 15 bin ton ağırlığa sahipler. Bu geminin tercih edilmesinin başlıca sebebinin ise 78 megawatt güç üreten Rolls Royce türbinleri kullanıyor olması. Bu gücün elektromanyetik ateşleme sistemi için yeterli olacağı söyleniyor.


Gemiden karaya saldırma amacını taşıyan Zumwalt'lara takılacak railgun, mermilerini ses hızının 7 katı hızında gönderebiliyor. Mermilerin elektromanyetik atış sistemi sayesinde elde ettiği kinetik enerji, merminin patlayıcı ihtiyacını büyük oranda ortadan kaldırıyor.

Bakalım Amerika bu gemiyle nereye demokrasi götürecek...
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun