Genel 08 TEMMUZ 2010 / 09:22

Amerika güneş enerjisine 1,85 milyar dolar ayırdı

Obama hem çevreci enerjiyi teşvik ediyor, hem de yeni istihdam sahaları yaratıyor.

Obama hem çevreci enerjiyi teşvik ediyor, hem de yeni istihdam sahaları yaratıyor.


Yenilenebilir enerji kaynaklarına Amerika'nın yatırımları artıyor. Güneş enerjisine 1,85 milyar dolarlık bütçe ayrıldığı bildirildi. Ayrıca rüzgar enerjisine yatırımlar için 20 milyon dolarlık da hükümet desteği verilecek. Obama'nın bu planlamasının altında çevreci gelişmelerin yanında ekonomik sebepler de bulunduğu belirtiliyor. Yeni yatırımlarla büyük istihdam alanlarının da yaratılması hedefleniyor.

Barack Obama güneş enerjisi için iki şirketle şimdiden anlaştı. Abengoa Solar ve Abound Solar Manufacturing şirketleriyle anlaşılmasıyla, yeni kurulacak tesislerde ilk etapta 2 bin geçici, bin 500 de kalıcı istihdam yaratılacak.

Konuyla ilgili memnuniyetini belirten Obama, "Amerika için yeni iş sahaları ve endüstrilerin gelişimi için çalışmalara ısrarla devam edeceğiz" dedi. Bazı fabrikaların herhangi bir teşvik almadan güneş panelleri ve rüzgar türbini yaptığını görüyorum diyen Obama, "Bu tür faaliyetler tüm dünyanın geleceği için çok önemli gelişmelerdir" dedi.

1,85 milyar doların 1,45 milyar doları Abengoa Solar şirketine verildiği bildirildi. Bu şirketin de 70 bin eve güç sağlayabilecek kapasitede tesisler kuracağı belirtiliyor. Yeni yatırımların da sürmesi bekleniyor. Bu sayede 108 bin evin daha dönüştürülebilir enerji kullanacağı, 47 milyon dolarlık bir tasarruf sağlanması hedefleniyor. 10 bin kişinin de yine istihdam edilmesi planlanıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun