Genel 27 ARALIK 2010 / 09:51

Amerika'da akaryakıt tüketimi azalıyor

Ülkedeki akaryakıt tüketiminin pik yaptığı 2006 yılına bir daha asla dönmeyeceği düşünülüyor.

Ülkedeki akaryakıt tüketiminin pik yaptığı 2006 yılına bir daha asla dönmeyeceği düşünülüyor.


AP'nin haberine göre Amerika akaryakıt tüketiminde tavan yaptığı 2006 yılına bir daha dönmeyecek. Hatta zaman içinde akaryakıt tüketiminin artması bir yana, önümüzdeki 10 yıl içinde yüzde 20 azalabileceği konuşuluyor.

Amerika'da 2010 yılında günlük ortalama 8,6 milyon varil akaryakıt harcandı. Bu rakamın 2006 yılında harcanan miktardan yüzde 8 daha az olduğu belirtiliyor. Üstelik bu miktara akaryakıta karıştırılan metanol hacmi dahil değil.

Peki ne oldu da ülkede akaryakıt tüketimi azaldı? Bunun sebepleri arasında ilk sırada akaryakıt fiyatlarının artışı ve ekonomik gerileme var. İkinci sırada ise hükümet tarafından akaryakıtı verimli kullanan araçların yaygınlaştırılmasına dair düzenlemeler ve kullanıcıların tercihlerini bu tarafa yönlendirmesi yer alıyor.

Şu anki hedeflere göre 2016 yılında araçların şehiriçi tüketimle galon başına 35,5 mil, yani yaklaşık 4 litreyle 57 kilometre gitmesi öngörülüyor.

Bunun emisyonun azaltılması yönünde de faydası var. Örneğin 2020 yılına kadar Amerika'da trafiğe 27 milyon yeni aracın çıkacağı hesaplanırken, kazanılan emisyon 32 milyon aracı trafikten çekmeye eşdeğer olacak.

Detayları bu adreste bulabilirsiniz.