Genel 14 KASIM 2008 / 08:03

AMD Shanghai güç tüketimine meydan okuyor

AMD yeni dört çekirdekli Opteron işlemcisi Shanghai’ı 12 Kasım’da Berlin’de düzenlediği toplantı ile basına tanıttı.

AMD yeni dört çekirdekli Opteron işlemcisi Shanghai’ı 12 Kasım’da Berlin’de düzenlediği toplantı ile basına tanıttı.


Berlin - AMD’nin Shanghai kod adlı yeni dört çekirdeki Opteron işlemcisi x86 işletim sistemi için tasarlanmış. Halefi Barcelona işlemcinin 65 nanometre (nm) teknolojisine karşılık Shanghai 45 nm yapıda geliyor. Bu sayede Shanghai’ın bilgisayar performansını yüzde 35 artıracağı, enerji tüketimini ise yüzde 20 azaltacağı bildiriliyor. Shanghai’ı geliştirme süreci 2,5 yıl sürmüş.


 


İçinde bulunduğumuz dönemde sevkıyatı yapılan ilk Shanghai işlemciler 75W versiyonları olacak. Daha yüksek ve daha düşük güçlü versiyonların 2009 yılının ilk aylarında pazara sunulması bekleniyor. Barcelona gibi Shanghai da AMD Doğrudan Bağlantı Mimarisi ve Socket F platformlarını destekliyor. AMD yetkilileri sunucu ürünlerinde Shanghai’a geçişin 2009'un ilk aylarında yaşanacağını öngörüyorlar. Barcelona işlemcilerin kademeli olarak daha alt seviye sistemlere kaydırılması, Shanghai’ın da daha ileri sistemlerde kullanılması planlanıyor.


 


Daha önce iç testler bitmeden ürünleri OEM şirketleri ile paylaşmayan AMD bu üründe yeni bir yola başvurmuş ve geliştirme sürecini üreticiler ile paylaşmış. Bu sayede Dell, Fujitsu Siemens, HP, IBM ve Sun Microsystems gibi başlıca OEM üreticileri halihazırda Shanghai tabanlı sunucu ürünleri çıkarmaya başlamış bulunuyorlar.


 


Toplantıda konuşma yapan, Shanghai işlemciyi vaat ettikleri tarihten önce teslim ettikleri için gurur duyduklarını söyledi. Artık bir işlemcinin Hem Watt başına hem de dolar başına verimlilik sağlaması gerektiğine işaret eden Ghilardi Shanghai’ın bu nitelikleri karşıladığını belirtti. Ürünün mevcut altyapı ile uyumluluğunun önemli bir avantaj olduğuna dikkat çeken Ghilardi 25 şirketin Shanghai çözümünü halihazırda kullandığı bilgisini verdi. Ghilardi sözlerini Shanghai’ın özellikle sanallaştırma için ideal bir ürün olduğunu söyleyerek bitirdi.


 


AMD Ürün Pazarlama Başkan Yardımcısı Leslie Sobon ise konuşmasında günümüzde BT dünyasının sanallaştırma, konsolidasyon ve enerji verimliliği gibi konulara yoğunlaştığını söyledi. Sobon Shanghai’ın müşterilerin talep ettiği bu üç alanda yüksek performans sunduğuna değindi. Özellikle sanallaştırma tarafında yüksek performans gösteren Shanghai’a geçişin kolay ve hızlı olduğuna dikkat çekti.


 


Avrupa’nın ikinci büyük web hosting kuruluşu Strato AG’nin CEO’su Damian Schmidt de bir AMD kullanıcısı olarak konuşma yaptı. Avrupa’daki en büyük AMD müşterisi olduklarını söyleyen Schmidt ayrıca şirket ile geliştirme işbirliği içinde olduklarını da belirtti. Birkaç yıl öncesine kadar AMD’den sadece ürün satın aldıklarını söyleyen Schmidt artık bu ürünleri test etme ve geliştirme aşamalarında da şirket ile yakından çalıştıklarını ve web hosting’deki tecrübelerini AMD’ye aktardıklarına değindi. AMD – Strato işbirliğinin iki taraf için olduğu kadar endüstriye de enerji tasarrufu ve performans konularında yardımcı olduğuna dikkat çeken Schmidt web sunucularının genelde boşta çalıştığını ve bu sırada az enerji tüketmelerinin önemli olduğuna değindi. Bununla birlikte enerji tasarrufunun performansı etkilememesi gerektiğine dikkat çeken Schmidt, boşta çalışma modu için optimize edilen yeni çiplerin veri merkezlerinde yüzde 60 enerji tasarrufu sağladığını söyledi.


 


Çok çekirdekli işlemci pazarına 2005 yılında, sunucular için dört çekirdekli 64 bit Opteron’lar ile giren AMD pazara bu tipteki ilk ürünü sunmuştu. Şirket 2007’de ilk 65 nm dört çekirdekli Opteron işlemcisi Barcelona’nın ilk sürümlerini son anda fark edilen bir sorun nedeniyle piyasadan çekmişti.


 


AMD’nin bir sonraki adımı, Shanghai ve diğer gelecek nesil işlemciler için tasarlanmış Socket F platformu Fioriano olacak. Fioriano’yu 2009 yılında pazara sürecek olan şirket aynı yıl Shanghai’ın altı çekirdekli, 45 nm teknolojili sürümü Istanbul’u da kullanıma sunmayı hedefliyor. Istanbul’da ileri yönetim araçları bulunacak ve veri aktarımını gelişmiş yapıda olacak. 2010’da çıkarılması planlanan yeni soket platformu Maranello ile birlikte çekirdek sayıları arttırılmış yeni sunucu işlemcileri de pazara sunulacak.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun