Genel 07 EKİM 2008 / 16:23

AMD’den yeni yarıiletken şirketi

AMD ve Abu Dabili Advanced Technology Investment Company (ATIC), bugün yaptıkları bir açıklamada, bağımsız ve lider döküm üretimi kapasitesi olan, ABD merkezli bir yarıiletken üretim şirketi kuracaklarını duyurdu.

AMD ve Abu Dabili Advanced Technology Investment Company (ATIC), bugün yaptıkları bir açıklamada, bağımsız ve lider döküm üretimi kapasitesi olan, ABD merkezli bir yarıiletken üretim şirketi kuracaklarını duyurdu.


AMD tarafından yapılan açıklamada; geçici olarak “The Foundry Company” yani “Döküm Şirketi” olarak anılacak yeni küresel şirketin, gelişmiş üretim teknolojisi ile bağımsız döküm şirketlerine olan ihtiyacı karşılayacağı belirtildi. Aynı zamanda, Mubadala Yatırım Şirketi de AMD’deki yüzde 8,1 olan hissesini yüzde 19,3’e çıkaracak. AMD’nin Döküm Şirketi’ne yapacağı katkı, Dresden’deki iki fabrikasını da kapsayan üretim tesisleri ve bunlarla ilgili varlıklar ile fikri mülkiyet haklarından oluşacak. ATIC, Döküm Şirketi’ndeki hisselerini satın almak için 2,1 milyar dolar ödeyecek. Bunun 1,4 milyar doları doğrudan yeni şirkete yatırılırken, kalanı Döküm Şirketi’nde yeni hisseler almak için AMD’ye ödenecek. Döküm Şirketi ayrıca AMD’nin mevcut borcunun yaklaşık 1,2 milyar dolarını da devralacak. ATIC, Döküm Şirketi’nin yonga üretimi kapasitesini, AMD’nin sağladığı mevcut kapasitenin üzerine çıkarmak için önümüzdeki beş yılda şirkete en az 3,6 milyar, en çok 6 milyar dolar sermaye katkısında bulunmayı da taahhüt etti. Bu katkılar Döküm Şirketi tarafından Dresden’deki fabrikaların kapasite artışını sürdürmek ve fabrikalardan birinin son teknolojiye yükseltilmesini sağlamak; New York Eyaleti’nin daha önce onaylamış olduğu teşviklerin devredilmesi kaydıyla, eyaletin Saratoga kentinde yeni bir son teknoloji tesisin inşaatına başlamak için kullanılacak. New York’taki tesis 1400’den fazla kişiye doğrudan iş imkanı sunarken, faaliyete geçmesinin ardından bölgede 5000 kişiye dolaylı istihdam da sağlayacak. New York tesisi faaliyete geçtiğinde, ABD’deki tek bağımsız yönetimli ve lider yarıiletken üretim tesisi olacak.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun