Genel 27 ARALIK 2012 / 11:33

Amazon servislerindeki çöküş Netflix'i vurdu

Amazon servislerindeki çöküş Netflix'i vurdu

Amazon’un bulut hizmeti sağlayan vericilerinde yaşanan sorun bu defa da, ağırlıklı olarak ABD’de hizmet veren, TV dizilerini ve filmleri yayınlayan Netflix’in çökmesine neden oldu. Netflix, konuyla ilgili yaptığı açıklamada servis kesintisi sorununun Kanada, ABD ve Latin Amerika'daki aboneleri etkilediğini ve oyun konsollarından DVD oynatıcılara dek birçok cihazın bu kesintiden etkilendiğini duyurdu. Bunun yanı sıra kesintinin Amazon'un web servislerindeki bir sorundan kaynaklandığı ve çözülmesinin beklenenden daha uzun sürdüğü bildirildi. Netflix sözcüleri konuyu incelediklerini ve Amazon'dan da detaylı bir rapor istediklerini söyledi.

Amazon tarafından ise konuyla ilgili bir açıklama yapılmadı. Geçtiğimiz Haziran ayında da ABD’de yaşanan fırtınalar sebebiyle Amazon’un EC2 veri merkezi yıkılmış, birçok sosyal paylaşım sitesi kullanıcılarına hizmet verememişti.

Sistemin çökmesinin ardından Amazon hızla hareket ederek olaya müdehale ederken, bir kaç saat sonra Netflix sistemin yeniden çalışır hale geldiğini duyurdu.

Amazon tarafından konuyla ilgili hiç bir açıklamama gelmemesi şaşırtıcı bir detay olarak göze çarparken, Netflix’in en önemli rakiplerinden biri olan Amazon’la böylesi kritik bir çalışma içine neden girdiği merak konusu olmayı sürdürüyor.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgiye bu adres üzerinden ulaşabilirsiniz.