Genel 22 ARALIK 2010 / 13:56

Alzheimer hastalığının teşhisi kolaylaşıyor

Neuronetrix adlı sistem, Alzheimer'in erken teşhisi konusunda umut veriyor.

Neuronetrix adlı sistem, Alzheimer'in erken teşhisi konusunda umut veriyor.


Alzheimer, teşhisi son derece zor bir hastalık ve farkına varıldığında maalesef hastalık genelde ilk aşamaları geçmiş oluyor. Oysa teşhis ne kadar erken konulursa, hastalığın ilerlemesini o ölçüde yavaşlatmak ve hastanın yaşam kalitesini yükseltmek mümkün.

Neuronetrix adlı bir sistem, hastanın başına yerleştirilen özel bir düzenek yardımıyla bir takım ölçümler yaparak Alzheimer'in erken teşhisi konusunda umut veriyor. Bunun için aygıt hastaya 30 dakika boyunca özel bir takım sesler dinletirken, beynin farklı bölgelerindeki elektriksel tepkileri kontrol ederek her şeyin yolunda olup olmadığını denetliyor. Eğer beklediği normal tepkileri alamıyorsa, bir şeylerin yolunda gitmediği konusunda uyarıda bulunuyor ve daha detaylı incelemeler için yolu açıyor.

Neuronetrix'in Uygulama açısından şimdiye dek kullanılan çoğu yöntemden daha basit bir yöntem olduğu ortada. Detaylı bilgiyi http://www.neuronetrix.com adresinde bulabilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun