Genel 19 EKİM 2010 / 06:17

Almanya'daki CeBIT için güç birliği gerçekleşti

BTK, İTO ve STK'lar önümüzdeki yıl gerçekleşecek CeBIT için çalışmalara başladı.

BTK, İTO ve STK'lar önümüzdeki yıl gerçekleşecek CeBIT için çalışmalara başladı.


Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve bilişim sektöründe faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşları (STK) CeBIT 2011 için güç birliği yaptı.

Almanya'nın Hannover kentinde düzenlenecek CeBIT fuarının bilişim sektörüne olumlu etkiler yaratabilmesi için BTK, İTO ve STK'lar bir araya geldi.

Teknoloji tutkunlarını 5 gün boyunca bir araya getirecek olan dünyanın bilgi ve iletişim platformu CeBIT'te, toplam 224 bin 800 metrekarelik alanda en son teknolojik ürünler vitrine çıkarılacak. 68 ülkeden 4 bin 157 firmanın stant açacağı fuarda, katılımcıların 83 ülkeden 6 milyon iş bağlantısı yapması öngörülüyor. 10 milyar Euro yatırım hacmi olduğu belirtilen fuara, 100 delegasyonun katılması bekleniyor. 334 bin ziyaretçinin gelmesi tahmin edilen fuarı, 5 bin basın mensubu izleyecek.

İstanbul Ticaret Odası'nın Türkiye pavyonunu organize edeceği fuarda Türk şirketleri, kendilerini dünyaya tanıtma fırsatı bulacak.

Bilişim sektörünün önemli STK'ları destek veriyor

Toplantıya sektörün önde gelen sivil toplum örgütleri; Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD), Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İşadamları Derneği (MOBİSAD), Mobil Servis Sağlayıcı İşadamları Derneği (MOBİLSAD), Telekomünikasyon ve Enerji Hizmetleri Tüketici Hakları ve Sektörel Araştırmalar Derneği (TEDER), Tüm Telekomünikasyon İşadamları Derneği (TÜTED), Bilişim Sektörü Dernekleri Federasyonu (TÜBİFED), Türk Elektronik Sanayicileri Derneği (TESİD), Bilişim Sektörü Derneği (TÜBİDER), Türkiye Bilişim Derneği (TBD), Türkiye Bilişim Vakfı (TBV), Yazılım Sanayicileri Derneği'nin (YASAD), Bilişim Muhabirleri Derneği (BMD), Tüm İnternet Derneği (TİD) temsilcileri katıldı.

BTK Başkanı Dr. Acarer, "CeBIT 2011'in ‘Ortak Ülke Türkiye' sloganının Türkiye'nin ICT sektörü için bir fırsata dönüştürebileceğine inanıyorum. İstanbul Ticaret Odası'nın bu konularda yaptığı çalışmaları çok önemli ve etkili buluyorum" diye konuştu.

İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, CeBIT'in yüksek teknolojinin ve bilişimin simge platformlarından biri olduğunu vurguladı. Türkiye'nin fuarda partner ülke olarak yer almasının bir ‘kırılma noktası' olacağını belirten Yalçıntaş, "Türkiye'nin daha çok kalkınması artık, yüksek teknolojiye ve sanayiye sahip olmasıyla mümkündür. Bilgiye hükmedebilmenin, bilişim teknolojilerini iyi kullanabilen bir ülke olmanın en önemli şartı, bilişim teknolojisi üretebilmektir. Teknoloji ithal etmekle ancak bir yere kadar gidebiliriz" dedi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun