Genel 17 KASIM 2008 / 10:12

Almanya da site kapatma modasına uydu

Son dönemde Türkiye’de sıklıkla yaşanan ve tartışmalara neden olan site kapatma davalarının bir örneği de Almanya’da yaşandı.

Son dönemde Türkiye’de sıklıkla yaşanan ve tartışmalara neden olan site kapatma davalarının bir örneği de Almanya’da yaşandı.


Almanya’da Sol Parti Federal milletvekili Lutz Heilmann, kendisiyle ilgili bazı bilgilerin yayınlandığı gerekçesiyle çevrimiçi ansiklopedi Wikipedia aleyhine mahkemeye başvurdu. Dava sonucunda Lübeck Bölgesel Mahkemesi, ansiklopedinin Almanca sürümü www.wikipedia.de internet sitesini 24 saatliğine ihtiyati tedbirle kapattı. Heilmann, eski Doğu Almanya iç istihbarat örgütü STASI’de görev yaptığı döneme ait bilgilerin Wikipedia’da yayınlanmasına tepki göstererek dava açma kararı almış. Heilmann, kapatma sonrası gelen eleştirilere cevaben yaptığı açıklamada Wikipedia kullanıcılarından özür diledi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun