Genel 13 KASIM 2009 / 09:57

Alışverişlerin %46'sı kredi kartıyla

MasterCard'ın düzenlediği araştırmaya göre kredi kartları cüzdanlardan ayda 12 kez çıkıyor.

MasterCard'ın düzenlediği araştırmaya göre kredi kartları cüzdanlardan ayda 12 kez çıkıyor.


MasterCard tarafından yıllık olarak düzenlenen ve Türkiye'nin kentsel nüfusunu temsil eden 11 il merkezinde, 1000 kişi üzerinde yapılan MasterIndex Araştırması'nın Ekim 2009 sonuçlarına göre, kredi kartı sahipleri alışverişlerinin yüzde 46'sını kredi kartı ile yapıyor. Kredi kartı cüzdanlardan ayda ortalama 12 kez çıkıyor. İşlem başına ortalama harcama tutarı ise 84 TL.

Araştırma sonuçlarına göre cebimizde ortalama 1.8 adet kredi kartı bulunuyor. Banka kartı adedi ise geçen senenin aynı döneminde ortalama 1.4'ten 1.8'e çıktı. MasterIndex'e göre tüketiciler birçok alışveriş noktasında nakit yerine kredi kartı kullanmayı tercih ediyor. Bunların başında ise giyim mağazaları, süpermarketler ve akaryakıt istasyonları geliyor.

Yaş gruplarına bakıldığında 45 - 54 yaş grubunun harcamalarının yüzde 53'ünü kredi kartı ile yaptığı görülüyor. Bu oran 20 - 24 yaş grubunda yüzde 39'da kalıyor. Alışverişlerinde kredi kartını en fazla kullanan bölgeye bakıldığında İç Anadolu Bölgesi'nin yüzde 63'le liderliği elinde tuttuğu, bu bölgeyi sırasıyla Akdeniz Bölgesi (yüzde 51), Marmara Bölgesi (yüzde 39), Ege Bölgesi (yüzde 38), Güney Doğu Anadolu Bölgesi (yüzde 38), Karadeniz Bölgesi (yüzde 35) ve Doğu Anadolu Bölgesi (yüzde 27) takip ediyor.

Kredi kartı sahiplerinin yüzde 54'lük kesimi ödemelerde kredilendirme yapmıyor. Yüzde 18'lik kesim "borcumun aylara bölünerek ödenebileceğini bilmiyordum o yüzden kredilendirmiyorum" derken, kredi kartı sahiplerinin yüzde 17'si ara sıra kredilendirme yaptığını, yüzde 6'sı eskiden kredilendirme yaptığını artık yapmadığını, yüzde 5'i ise genelde kredilendirdiğini söylüyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun