Genel 09 KASIM 2010 / 13:55

Alibaba hisselerini geri istiyor

Dev ticaret sitesi, Yahoo'nun elinde bulunan yüzde 40 hissesini geri almak istiyor.

Dev ticaret sitesi, Yahoo'nun elinde bulunan yüzde 40 hissesini geri almak istiyor.


Çin şirketi olan Alibaba.com, 2005 yılında bir milyar dolar karşılığında sattığı yüzde 40 hissesini geri almak istiyor. O dönemde satın almayı gerçekleştiren Yahoo'nun son dönemde finansal zorluk içinde bulunması Alibaba kurucusu Jack Ma'nın ağzını sulandırıyor.

2005 yılında bir milyar dolar bedelle satılan hisselerin bugünkü değerinin 4 ile 10 milyar dolar arasında olduğu tahmin ediliyor. Bu astronomik bedel için Jack Ma, kendine bir kaynak bulmaya çalışıyor.

Son gelişmelere göre, Jack Ma'ya ismi açıklanmayan bir grup şirket istenen bedel için ortak teklif verdi. Ancak Jack Ma'nın teklifi kabul edip etmediği henüz bilinmiyor. Önümüzdeki günlerin sıcak gelişmelere gebe olduğu kesin.

Alibaba.com'un değeri, Çin'in en büyük e-ticaret sitesi Taobao ve yine Çin'in en büyük e-ödeme sağlayıcısı Alipay dışarıda bırakıldığında, 9,75 milyar dolar. Sadece Taobao'nun 7 milyar dolar değerinde olduğu söyleniyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun