Genel 22 EYLÜL 2010 / 11:59

Alcatel-Lucent"Doğru İş Modeli"ne yenilikçi bakış açısını sunacak

CeBIT Bilişim Eurasia 2010 ve Bilişim Zirvesi'10 kapsamında Alcatel-Lucent doğru iş modeline odaklanacak.

CeBIT Bilişim Eurasia 2010 ve Bilişim Zirvesi'10 kapsamında Alcatel-Lucent doğru iş modeline odaklanacak.


Alcatel-Lucent, CeBIT Bilişim Eurasia 2010 ve Bilişim Zirvesi'10 kapsamında Alcatel-Lucent Kurumsal Strateji ve Geliştirme Bölümü'nden Patricia Hargil tarafından sunulacak "Uygulama patlaması: Doğru İş Modeli Nedir?" başlıklı bir sunumla yer alıyor.

Alcatel-Lucent'ta servis sağlayıcıların yeni gelir olanaklarını ve yeni iş modellerini keşfetmelerine destek sağlayan küresel Stratejik Programlar lideri olarak da görev yapmış olan Patricia Hargil sunumunda uygulama altyapısı sağlama kapsamında endüstrisinin durumunu, yeni iş modellerini, eğilimleri ve bu konularda edinilmiş dersleri ele alıyor.

Yeni iletişim ekosistemleri ortaya çıkıyor

İletişim endüstrisinin hızlı, dikkate değer ama bir o kadar de heyecan verici değişimler sergilediğini belirten Hargil, değişen müşteri davranışlarının, değişen teknolojilerin ve değişen oyuncuların her birinin endüstriyi etkilediğini ve yeni iletişim ekosisteminin meydana gelmesinde önemli bir rol oynadığına değiniyor.

Hargil'e göre uygulama mağazaları ve geliştirici programlarının giderek daha gündemde olmaları iletişim değer zincirinde yeni iş modellerinin ortaya çıkması anlamına geliyor. Bu yeni modellerin ardındaki motivasyon ise iki yönlü: kısa vadede yeni servislere olan talebi karşılamak ve yeni gelir modelleri oluşturmak; orta ve uzun vadede ise bu yeni satranç tahtası üzerinde kendini uzun vadeli başarı için konumlamak-yenilikçiliğin yeni dalgalarını yakalamak için gerekenlerin bir parçası olmak ve gelişmelerin içinde olmak.

"Geçmiş yıllarda yeni oyuncularıyla birlikte mobil veri patlaması ve web evrimi sektörün genel görünümünü değiştirdi" diyen Hargil, yeni oyuncuların yeni iş ilişkileriyle son kullanıcı uygulama ve deneyimindeki yeni ve değerli gelişmeler tarafından biçimlendirilen yeni değer zincirini oluşturduklarını ve buna katıldıklarını belirtiyor. Hargil'e göre yatırım tutarlığını ve bir yenilikçilik ortamını teşvik etmenin yolunu bulmak endüstrinin en temel sorusu.

Modellerin etkin kullanımı öne çıkıyor

Hargil'in sunumu da bu bağlamda endüstrinin durumunu, endüstrideki eğilimleri ve bugüne kadar edinilen dersleri ele alarak, yeni ve gelişen değer zincirinde yenilikçiliğin ve yatırımın birlikte varolduğu bir iş modelini ortaya koyacak.

Hargil sunumunda şebeke operatörleri, son kullanıcılar, kurumlar, uygulama ve içerik konusundaki temel pazar araştırmalarından yararlanarak değer zincirinin her oyuncusu için nelerin önemli olduğuna, gelişen endüstrinin normlarına ve yeni gelir olanakları için uygulanan yenilikçi iş modellerine bir bakış sunacak. Bu yeni pazar gerçeğinde başarılı olmak için şebeke operatörlerinin bilinen ve gelişmekte olan iş modellerinin stratejik sonuçlarını, güçlü yönlerini, riskleri ve maliyetlerini iyi anlamalarının gerektiğini belirten Hargil, aynı zamanda bu modellerin farklılaşmak için en etkin şekilde nerelerde kullanılabileceğini kavramak gerektiğinin de altını çiziyor.

Hargil'in bu bakış açısı Alcatel-Lucent'ın uygulama altyapısı sağlamak üzere, son kullanıcıların ve kurumların talep ettiklerini elde edebilmeleri için şebeke operatörlerinin güvenilir yeteneklerini ve web'in hız ve inovasyonunu bir araya getirecek bir endüstri vizyonu ve şebeke yaklaşımına dayanıyor. Bu yaklaşım daha zengin ve daha güvenilir bir web tecrübesi ve ötesi olarak tanımlanıyor. Alcatel-Lucent stratejik olarak uygulama altyapısı sağlamak üzerine odaklanarak, müşterilerinin şebeke olanaklarını, yönetilir ve kontrollü bir şekilde kullanıma açıp yeni değerler oluşturmalarına destek oluyor. Bu olanaklar yeni iş modellerini hayata geçirmeyi ve yatırım geri dönüşünde iyileşme sağlamayı kolaylaştırıyor.

Uygulama altyapısı yeni fırsatlar yaratıyor

Uygulama altyapısı sağlamak şebeke operatörleri açısından web tabanlı servislerden elde edilecek yeni servis gelirlerinden pay almalarını sağlayacak yeni bir fırsat anlamına geliyor. Günümüzde şebeke operatörleri karşılığında bir ödeme almadıkları servis trafiğini taşımak için büyük miktarlarda bant genişliği sağlamak durumunda olmanın getirdiği OPEX yükünü taşıyorlar. Ancak bunun sürdürülebilir bir model olduğu da anlaşılıyor. Şebeke olanaklarını yönetilir ve kontrollü bir şekilde, dahili ve harici uygulama ve içerik sağlayıcılarına açmak sonuç olarak son kullanıcılar için daha zorlayıcı ve daha güvenilir servisler ortaya çıkaracağı gibi aynı zamanda dışarıdan uygulama ve içerik geliştirenlerin servis gelirlerinin bir kısmını, şebeke operatörleriyle paylaşmaları için ekonomik açıdan bir teşvik oluyor. Alcatel-Lucent'ın küresel ekonomik kriz üzerine yaptırdığı piyasa araştırması, konut kullanıcılarının bir ekonomik durgunluk sırasında elde tutulması en gerekli ağ-tabanlı servis olarak geniş bant'ı gördüklerini gösteriyor. Tüketicilerin geniş bantı keyfi bir harcama olarak görmüyor olması yatırımları sürdürmek için gayet zorlayıcı bir gerekçe olarak ortaya çıkıyor.

Patricia Hargil'in sunumu 5 Ekim 2010'da saat 14:45'te gerçekleşecek.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun