Genel 08 EYLÜL 2009 / 08:15

Alcatel-Lucent'tan 100 Gigabit Ethernet atağı

Alcatel-Lucent, servis sağlayıcılar için, hızlı genişbant hizmetlerine yönelik 100 Gigabit Ethernet yetenekleri sunan ilk firma oldu.

Alcatel-Lucent, servis sağlayıcılar için, hızlı genişbant hizmetlerine yönelik 100 Gigabit Ethernet yetenekleri sunan ilk firma oldu.


Alcatel-Lucent, hem video trafiğindeki, hem de bireysel ve kurumsal IP hizmetlerindeki büyük artış nedeniyle yüksek bantgenişliklerine ihtiyaç duyan servis sağlayıcılar için sektörün ilk 100 Gigabit Ethernet arayüzünü pazara tanıttı. Bu arayüze, özellikle kenar bağlantılarda çok ihtiyaç duyuluyor. Yeni servis arayüzü, gerekli bantgenişliğinin sağlanmasında, silikon alanındaki gelişmelerden yararlanıyor.

Alcatel-Lucent, 7750 Service Router (SR) ve 7450 Ethernet Service Switch (ESS) modelleri üzerinde 100 Gigabit servis arayüzü sunuyor. Bu durum, kurumsal VPN, IPTV ve web tabanlı video gibi çok özel servisler sunan operatörler için önem taşıyor.

100 Gigabit Ethernet yeteneğinin kalbinde, Alcatel-Lucent'ın kendi içinde geliştirdiği, FP2 silikon teknolojisi yer alıyor. Temmuz 2008'den bu yana kullanılmakta olan bu teknoloji, 7750 SR ve 7450 ESS cihazlarının 100 Gigabit arayüz kartlarını desteklemesini mümkün kılıyor. Bu da günümüz arayüz kartlarına kıyasla performansın iki katına çıkması anlamına geliyor. Bu sayede operatörler, yeni arayüz kartlarını kolayca sisteme ekleyebiliyor ve herhangi bir servis kesintisine yol açmadan, kart yuvası başına kapasite 100 Gigabit'e kadar çıkabiliyor.

Alcatel-Lucent Teletaş İş Geliştirme ve İhale Yönetimi Direktörü Güzide Arabacıoğlu, yeni teknolojiyle ilgili olarak şunları söylüyor: "Alcatel-Lucent'ın servis yönlendiricilerini diğerlerinden ayıran nokta, hızın, ölçeğin ve çokluservis esnekliğinin birleştirilmiş olmasıdır. Bu yetenekler, servis sağlayıcıların iletişim ağından elde ettikleri gelirlerin artırılmasını sağlıyor. Servis yönlendirme konusunda yalnızca kapasiteye değil, servis performansına ve ölçeğe de odaklanıyoruz.'' Alcatel-Lucent'ın FP2 silikonunda yaptığı yenilikler ve termal verimlilikte gelişmeler, güç tüketimini, gigabit başına 4 watt seviyelerine çekiyor. Bu da günümüzde yaygın olarak kullanılan 10 ve 40 Gigabit alternatiflere göre önemli bir gelişme anlamına geliyor.

Alcatel-Lucent, 100 Gigabit Ethernet hızlarına henüz hazır olmayan servis sağlayıcılara yönelik olarak, 7750 SR ve 7450 ESS cihazları için yeni 10 port'lu 10 Gigabit Ethernet hat kartları sunuyor. Bu kartlar, standart bir kabinet içinde 300 adede kadar 10 Gigabit Ethernet portu sağlıyor. Ayrıca, bütün IP/MPLS servislerini de destekliyor.

www.alcatel-lucent.com

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun