Genel 29 ARALIK 2010 / 07:48

Alcatel Lucent rüşvet suçundan 137 milyon dolar ödeyecek

Fransız şirket Latin Amerika ve Asya'da yasadışı iş yapma hakkı kazanmakla suçlanıyordu.

Fransız şirket Latin Amerika ve Asya'da yasadışı iş yapma hakkı kazanmakla suçlanıyordu.


Dünya çapındaki önemli telekomünikasyon şirketlerinden biri olan Alcatel Lucent, Latin Amerika ve Asya'daki hükümet yetkililerine rüşvet vermekle suçlanıyordu. Şirket suçlamalar karşısında 137 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa'nın önemli üreticilerinden biri olan Alcatel Lucent'in henüz Lucent'i 2006 yılının sonunda satın almadan önce Kosta Rika, Honduras, Malezya ve Tayvan'da 2001 ve 2006 yılları arasında rüşvet verdiği Amerikan Güvenlik ve Mübadele Komisyonu (SEC) tarafından tespit edildi.

Alcatel-Lucent geçtiğimiz yıl görülen dava sonucunda anlaşma sağlayabilmek için bütçesinde yaklaşık 127 milyon dolarlık bir kısım ayırdığı için ödenecek cezadan pek etkilenmeyecek. Yine de itibar ve gelecek yılda gerçekleşmesi beklenen yatırımların olumsuz yönde etkilenmesi bekleniyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun