Genel 07 NİSAN 2010 / 13:47

Alcatel-Lucent bölgede gelirlerini artırdı

Alcatel-Lucent Teletaş, 2009 yılı sonuçlarını açıkladı.

Alcatel-Lucent Teletaş, 2009 yılı sonuçlarını açıkladı.


Alcatel-Lucent Teletaş, İstanbul’da gerçekleştirilen basın toplantısında 2009 sonuçlarını ve 2010 beklentilerini açıkladı. Alcatel-Lucent Teletaş Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kançal ile Alcatel-Lucent NSI Başkanı Jean-Philippe Poirault katılımıyla gerçekleşen toplantıda, ayrıca Şebeke Aktarım Operasyon Merkezi’nin açılışı da duyuruldu.

Şirketin Türkiye ve Azerbaycan bölgesindeki toplam gelirlerinin bir önceki yıla göre yüzde 10,5 artarak 353 milyon TL’ye ulaştığını belirten Ali Kançal, 2009 faaliyet kârının 12,1 milyon TL ve net dönem kârının ise yüzde 70,6 artarak 11,2 milyon TL’ye ulaştığını kaydetti. Söz konusu gelirin Ar-Ge, teknik destek ve operasyon hizmetleri gibi uluslararası faaliyetlerden elde edilen kısmı 51 milyon TL olarak gerçekleşti. Geçen yıl gerçekleştirilen önemli projelere değinen Kançal, Türk Telekom, Turkcell, Avea, Bakcell, Delta Telecom ve TCDD için hayata geçirilen projelerin ayrıntılarını aktardı.

2010 yılı sektör beklentilerini özetleyen Kançal, “Mobil alanda faaliyet gösteren müşterilerimizin Femto teknolojisine yatırım yapmasını bekliyoruz. Tabii bu konuda düzenlemelerin yapılması gerekiyor. Artan genişbant ihtiyacı dolayısıyla FTTX ve GPON uygulamalarının yaygınlaşmasını bekliyoruz. IP ve optik alanlarında yatırımların artarak devam edeceğini öngörüyoruz. IMS ve yakınsama projelerinin yaygınlaşmasını bekliyoruz” dedi.

Dünyada 2009 gelirleri toplamının 15,2 milyar avro ve brüt kârlarının 5,1 milyar avro olduğunu belirten Kançal, gelirlerin büyük kısmının yüzde 49 ile EMEA bölgesinden sağlandığını kaydetti. Ar-Ge bütçesi 2,4 milyar avro olan şirket, 27 bin 500’den fazla patente sahip. 2009 yılında alınan patent sayısı 2 bin 150. 2009’da dünyada farklı noktalarda gerçekleştirdikleri çalışmalar hakkında bilgi veren Kançal, servis hizmetlerindeki konumlarını vurguladı. Kançal ayrıca LTE konusundaki çalışmaları hakkında bilgi verdi. İşletim hizmetleri referanslarına değinen Kançal, Mart 2010 itibariyle 90’dan fazla şebekenin işletimini gerçekleştirdiklerini ifade etti. Küresel markanın Green Touch Girişimi hakkında bilgi veren Kançal, bu girşimle gelecek 10 yıl içerisinde bilişim sektöründe kullanıcı başına üretilen karbondioksit miktarının bin kat azaltılmasının hedeflendiğini ifade etti.

İkinci Şebeke Aktarım Operasyon Merkezi, Türkiye’de

IP dönüşümünün operasyonel maliyetlerin aşağı çekilmesi anlamında kaçınılmaz olduğuna dikkat çeken Kançal, hayata geçen Şebeke Aktarım Operasyon Merkezi hakkında bilgi verdi. Polonya’dan sonra ikinci olarak Türkiye’de hayata geçen merkez, 30 kişilik kadrosuyla IP şebekelerinde ses ve veri geçişi hizmetleri sunuyor. Müşterilerin geleneksel ağ yapılarını yeni nesil IP ağlara taşıyor. Merkez, halihazırda British Telecom için UK Highway Agency IP dönüşüm projesini gerçekleştiriyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun