Genel 16 ARALIK 2008 / 07:24

Alcatel-Lucent’in krizden korunma tarifi

2009 telekomünikasyon ekipmanı pazarı hakkında kötümser bir tablo çizen Alcatel-Lucent, hem 2009 hem de 2010’da 1 milyar Avro ciro tasarrufu yapmayı hedefliyor.

2009 telekomünikasyon ekipmanı pazarı hakkında kötümser bir tablo çizen Alcatel-Lucent, hem 2009 hem de 2010’da 1 milyar Avro ciro tasarrufu yapmayı hedefliyor.


Şirket telekomünikasyon ekipmanı pazarının ve bu sektöre bağlı servislerin sürekli döviz kurunda gelecek yıla kadar yüzde 8 -12 düşüş yaşayacağını tahmin ediyor. Açıklamalar, şirketin bin yönetici ve 5 bin sözleşmeli çalışanını işten çıkaracağını gösteriyor. 2009’un dördüncü çeyreğine kadar tahminen 750 milyon Avro değerinde gider tasarrufu yapmayı planlayan şirketin yoğunlukla Ar-Ge ve genel giderlerden kısıntı yapacağı söyleniyor. Şirket, Kariyer Ürün Grubu’nu yeniden yapılandırmayı ve altı bölümden dört bölüme indirmeyi planlıyor. Ayrıca Alcatel-Lucent, tasarruf faaliyetleri kapsamında WiMAX yatırımlarını da sonlandıracak ve WiMAX yerine, dördüncü nesil mobil genişbant LTE (Long Term Evoution) teknolojisini devreye sokacak.


Alcatel-Lucent  bundan sonra servis sağlayıcılar, işletmeler ve dikey piyasaya olmak üzere üç ana pazara odaklanacak. Şirket IP, optik, mobil ve sabit genişbant ve uygulama sağlayıcılara yatırım yapacak. Genişbant erişimi, IMS çekirdek ve CDMA EV-DO ağ altyapı cihazlarına yatırım yapmaya devam edecek.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun