Genel 01 ARALIK 2010 / 12:58

Alcatel-Lucent’in hizmet ihracında iddiası büyük

Deniyor ki, "Türkiye bu yıl mühendis hizmet ihracından teşviksiz 25 milyon avro elde edecek"

Deniyor ki, "Türkiye bu yıl mühendis hizmet ihracından teşviksiz 25 milyon avro elde edecek"


Alcatel-Lucent Teletaş, dün düzenlediği toplantıda, bilgi ve iletişim sektörü kadar telekomünikasyon sektörünün de gelişiminde rolü olan hizmet ihracatı konusunu ele aldı. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu (BTK) Başkanı Dr. Tayfun Acarer'in katılımlarıyla düzenlenen toplantıda, mühendislik hizmetlerinin ihracatı konusuna dikkat çekilirken, olası teşvik imkanları konuşuldu ve genel bir sektör değerlendirmesi yapıldı.

Toplantıda Ar-Ge’de olduğu gibi hizmet ihracatı konusunda devlet teşvikleri verilmesi gerektiğinin altı çizildi. Bu doğrultuda uluslararası müşterilere hizmet veren, teknik problemlerin çözümlendiği, gerektiğinde Ar-Ge müdahalesini de organize eden, Teknik Destek Merkezleri (TEMEDER) hakkında da bilgi verildi.

Alcatel-Lucent Teletaş Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kançal, teknik destek mühendisliği alanında ülkemizin birçok avantaja sahip olduğuna, uluslararası telekom üreticilerine her ülkede teknik destek kurmak yerine bölgesel teknik destek merkezine odaklanmaları gerektiğini tavsiye etti. Bu anlamda şirketlerin ek bir teşvik paketi verilmesi halinde yatırım için Türkiye’ye yönlendirilmesi gerektiği vurgulandı.

Sunumda Ar-Ge mühendislerine verilen teşviklerin teknik destek mühendislerini de kapsaması gerektiğine değinen Kançal, Alcatel-Lucent Türkiye’nin, bu yıl mühendis hizmet ihracından teşviksiz 25 milyon avro elde edeceğini ifade etti.

Neden Türkiye'ye yatırım yapılmalı?

Teknik destek merkezleri alanında Türkiye’nin pek çok avantajı bulunuyor. Konumu gereği rahat ulaşım imkanı sağlayan Türkiye’de kaliteli insan kaynağı hızlı bir şekilde bulunuyor.

Türkiye’de her yıl telekom sektöründe çalışabilecek 6 bin öğrenci mezun oluyor. Düşük işten ayrılma oranı, başka bir deyişle çalışan sadakati de Türkiye’yi dünya çapında bir hizmet merkezi haline getirebilecek unsurlar arasında yer alıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun