Genel 14 EYLÜL 2010 / 14:03

Aksiyon oyunu oynayanlar beynini daha iyi kullanıyor

Yeni bir araştırmaya göre bol aksiyonlu, oyuncunun ateş ettiği oyunlar beyne iyi geliyor.

Yeni bir araştırmaya göre bol aksiyonlu, oyuncunun ateş ettiği oyunlar beyne iyi geliyor.


Rochester Üniversitesi araştırmacıları ortaya koydukları yeni çalışma ile içinde bolca aksiyon bulanan video oyunlarda atış yapan oyuncuların oynamayanlara göre daha hızlı ve doğru kararlar aldıklarını ortaya koydu. Araştırmacılar ayrıca daha önce hiç aksiyon video oyun oynamamış kişilerin 50 saat oyun oynadıktan sonra, olaylara müdahale etme yeteneğinin geliştiğini de belirtti.

Yapılan testlerde video oyunlarda atış yapan oyuncuların oynamayanlara göre daha mantıklı kararlar aldığı da ortaya çıktı.

Rochester Üniversitesi Bilişsel Bilimler Profesörü Daphne Bavelier, beynin gelişimi açısından oyunculara karmaşık tasarımların yer aldığı vuruş yapılan oyunları tavsiye ediyor. Kötü karakterin ne zaman ortaya çıkacağının bilinmediği, bol labirentli bu oyunların son derece faydalı olduğunu söyleyen Bavelier, strateji ve rol yapılan oyunların bu anlamda kişiye bir katkısı olmadığını belirtiyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun