Genel 13 TEMMUZ 2010 / 12:02

Aklınıza gelen başınıza gelecek

Yeni araştırma elektronik cihazların zihin gücüyle kontrol edilmesine olanak tanıyor.

Yeni araştırma elektronik cihazların zihin gücüyle kontrol edilmesine olanak tanıyor.


Amerika'nın Boston eyaletinde bulunan Northeastern University'deki araştırmacılar zihindeki bilgileri bilgisayara aktararak komutlara dönüşmesini sağlayan sistemi geliştirdiler.

Geliştirilen sistemin ancak 4 farklı komutu algılayabildiği, yine de çalışmanın önemli bir gelişme olduğu ve devam eden çalışmalarla komut sayısının artırılabileceği belirtildi. Çalışmayla tamamen tekerlekli sandalye kullanmaya mecbur kalan insanların bu sistemle daha rahat hareket etmelerine olanak sağlanacak.

Ayrıca akıllı ev teknolojilerinde de sistemin işe yarayabileceği konuşuluyor. Kullanıcı sadece aklından geçirerek evdeki robota bağlı cihazları harekete geçirebilecek.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun