Genel 14 TEMMUZ 2010 / 06:38

Aklınız ailenizdeki çocuk ve yaşlılarda kalmasın

Tunstall’ın Türkiye temsilcisi İvgen, kişi ve mekan güvenliği hizmetini birlikte sunuyor.

Tunstall’ın Türkiye temsilcisi İvgen, kişi ve mekan güvenliği hizmetini birlikte sunuyor.


Kaza, sağlık problemleri ve güvenlik zafiyetleri, günlük hayatımızda bizi gafil avlayan durumlardan bazıları. Ölümle sonuçlanan kazaların yüzde 25'i ne yazık ki en güvenli yaşam alanımız saydığımız evlerimizde meydana geliyor. Verilere göre; tüm yaralanmaların yüzde 54'ünü de ev kazaları oluşturuyor. Ege Üniversitesi'nin yaptığı bir araştırmaya göre ise yaşlıların yüzde 65'i mutlaka ev kazası geçiriyor. Görme, işitme gücünün azalması, karanlığa adaptasyonun zayıflaması, adale kuvveti ve koordinasyonun yetersizliği ve unutkanlık, özellikle ileri yaşlarda kaza riskini artırıyor. İvgen şirketinin pazara sunduğu ürünler işte de tam bu saydığımız risklerin ve olası kazaların önüne geçilmesine yardımcı oluyor. İvgen Sağlık Çağrı ve Güvenlik Hizmetleri şirketinin kurucusu Kasım İvgen ve Genel Koordinatörü Elif Sabahan Ayaz ile ürünleri ve Tunstall ile olan işbirliklerini konuştuk.

Tunstall İvgen ile Türkiye'de

Ekim 2009'da kurulduklarını ve sağlık ve güvenlik sistemleri konusunda 50 yılı aşkın bir süredir faaliyet gösteren Tunstall'ın Türkiye Temsilcisi olduklarını anlatan İvgen Sağlık ve Güvenlik Sistemleri şirketi kurucusu Kasım İvgen, kişi ve mekan güvenliği hizmetini bir arada sunduklarını ifade etti. İvgen, 50 yıldır dünyada mekan ve kişisel sağlık güvenlik alanında faaliyet gösteren Alman Tunstall markasını Türkiye'ye getirdi. Türkiye böylece Tunstall'ın girdiği 37. ülke oldu.

İvgen, şirketle ilgili şu bilgileri verdi: "Tunstall, evlere yönelik yılda 400 bin adet çağrı cihazı satıyor. Tunstall Topluluğu'nun büyüme stratejisinde öncelik verdiği ülkeler ise Fransa, İspanya ve Türkiye. Bizimle 2009'da gerçekleştirdiği işbirliğiyle, Türkiye'de İstanbul'u başlangıç merkezi olarak belirlemiş durumdalar. Ülkemizde ilk olan ürünler saatinde ilacınızı içmenizi hatırlatan ilaç kutusu, düşme dedektörü, acil çağrı dedektörü, kontak temas paspası, epilepsi dedektörü, hareket dedektörü, ikaz çağrı pedi olarak sıralanabilir. Ayrıca mekan dışı güvenlik ürünü MobilAlarm ise hem büyükleri hem de genç ve çocukları büyük bir tehlikeden koruyabilecek küçücük bir alet. Cep telefonu büyüklüğündeki bu parça, kişinin, kendini tehlikede hissettiğinde iki yandaki düğmeye basmasıyla harekete geçiyor ve uyarı gönderiyor."

Akıllı cihaz annenize ilaç saatini hatırlatıyor

Ürünlerle ilgili bilgi aldığımız İvgen Genel Koordinatörü Elif Sabahan Ayaz, ürünlerden İlaç Hatırlatma Kutusu'nun yaşlıdan gence, periyodik olarak ilaç almak zorunda olan ve bunu bazen unutabilen herkes için çözüm sunduğunu dile getirdi. Ayaz, "Akıllı kutu ilaç alma vaktinde uyarıyor, buna rağmen ilaç alınmazsa ilacı kullanacak kişiyi arıyor, yine alınmadığı durumda da çağrı merkezine veya aranması istenen bir başka kişiye haber veriyor.

Kullanmak için tek yapılması gereken içerisindeki bölmelere ilaçların yerleştirilmesi ve ilaç alma saatlerini cihaza kaydetmek. İlaç alma saati geldiğinde cihaz otomatik olarak devreye giriyor ve sinyal vererek kullanıcıyı uyarıyor. Sinyalden sonra ilaç alınmazsa iki defa daha uyaran cihaz, yine alınmadığında ise çağrı merkezine sinyal gönderiyor ve çağrı merkezi çalışanları devreye giriyor. Önce kullanıcı, eğer ulaşılamıyorsa önceden ismi verilmiş olan kişi aranarak durum bildiriliyor. Bu özellikle yaşlılar ve alzheimer hastaları için tasarlanmış bir ürün" dedi.

Her duruma uygun çözümler var

İvgen'in sunduğu diğer ürünlerden Düşme Dedektörü, düşme halinde titreşimin şiddetini algılıyor, PiperFon Connect cihazı üzerinden Çağrı Merkezi'ni uyarıyor. Çekip Acil Çağrı Kordonu yataktan kalkmadan, banyo veya WC'de yardım gereken durumlarda, kordonu çekip otomatik olarak rahat ve emniyetli bir şekilde çağrı yapma imkanı sunuyor. Kontak Temas Paspası, oda, tuvalet kapısı önü veya yatak yanı gibi kişinin en çok hareket ettiği alana konarak, tanımları yapılmış süreler içinde paspasla temas gerçekleşmemişse, PiperFon Connect cihazı vasıtasıyla çağrı merkezine uyarı gönderiyor.

Epilepsi Dedektörü, yataktaki epilepsi-sara nöbetlerini algılıyor ve çağrı merkezine uyarı göndererek yardım sağlanmasını temin ediyor. Hareket dedektörü, kontrolünde bulunan alanda istem dahilinde/dışında oluşabilecek hareket veya yer değişimini kontrol altında tutuyor. Kontrollü alan içinde bulunan kişi günlük hareket ritminin haricinde bir durum ortaya koyarsa, dedektör bunu bir uyarı kabul ederek çağrı merkezini uyarıyor.

İkaz Çağrı Pedi ise geniş temas yüzeyi ile hareketlerin engellendiği durumlara yönelik kullanım kolaylığı sunuyor. İhtiyaç anında vücudun olası tüm temas noktaları ile ikazın verilebilmesini sağlıyor.

Detaylı bilgiyi ivgenmed.com adresinde bulabilirsiniz.

* Bu haber BThaber gazetesinin 777. sayısında yayınlanmıştır.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun