Genel 09 EKİM 2010 / 12:06

Akıllı Yaşam her yönüyle fuarda

CeBIT Bilişim Eurasia, hem akıllı kentlerin hem de geleceğin sürdürülebilir şehirlerinin resmini çiziyor.

CeBIT Bilişim Eurasia, hem akıllı kentlerin hem de geleceğin sürdürülebilir şehirlerinin resmini çiziyor.


CeBIT Bilişim Eurasia’da bu yıl ilgi çeken bölümlerden biri de günlük hayatta yaşam kalitesini değiştirecek olan yeni teknoloji ve bakış açılarını yansıtan Akıllı Yaşam Konsepti başlıklı bölüm oldu. Fuarın bu yıl ilk kez ev sahipliği yaptığı bölümde, akıllı kent çözümlerinin yazılım, donanım, hizmet ve mobil iletişimdeki en yeni uygulamalarının yanı sıra sürdürülebilir şehirler ve teknolojik çözümleri sergilendi. Ayrıca forum alanları da konuyla ilgili otuza yakın oturuma ev sahipliği yaptı.

25 çözüm ortağıyla birlikte Akıllı Kentler Platformu’nu kuran Sampaş’ın inşa ettiği sanal AKOS Kent üzerinden akıllı kent otomasyon sistemleri ile günlük yaşamın nasıl şekillendiğinin birebir olarak aktarıldığı beşinci salonda yer alan bölümde; Sampaş çözüm ortaklarından IBM, Oracle, TEB, Garanti, Bilsag Turktrust, Aktif Telekom, Infotech, Lucky Eye, Motorola, Turatel, Bimser, Asis, Minova, ETC_Base, Dimera – Mport, DCL, Aksis, Barthauer, POI Medya,CadCorp AKOS’un parçası olan akıllı kent uygulama örneklerini tanıtıyor. Siemens, akıllı yaşam konseptinin bir başka yönü olan sürdürülebilir şehirler kavramının da ele alındığı bölümde, çözümlerini bir simülatörle üç boyutlu olarak tanıtırken önümüzdeki yıllarda şehirleşme hızının artmasıyla ortaya çıkacak ihtiyaçlara dikkat çekiyor. IBM ise akıllı şehir yaklaşımlarını bu bölümde aktaran şirketler arasında yer alıyor.

Akıllı kent ve bileşenleri Sampaş standında

Akıllı Yaşam Konsepti çerçevesinde beşinci salondaki standı ve çözüm ortakları ile birlikte fuara katılan Sampaş, sanal bir AKOS Kent ile kentler için önem kazanan otomasyon sistemleri ve uygulamalarını tanıtıyor. 2002’den bu yana adına akıllı kentler otomasyon sistemi dedikleri kavramın, dünyada da akıllı kentler akıllı yaşam ibareleriyle ifade edildiğini belirten Sampaş Genel Müdür Yardımcısı Selçuk Ilıkcan, “Biz de Sampaş olarak bu konsepti sahiplenen CeBIT Bilişim Eurasia organizasyonu içerisinde, o kavramın son yedi sekiz yıllık süreç içinde neler gerçekleştirdiği, bundan sonra neler gerçekleştireceğini; ayrıca ilerde neler gerçekleştirebileceğimizi Sampaş ürünleri ve iş ortaklarının ürünleriyle beraber sergileme olanağı bulduk. Biz ve iş ortaklarımız akıllı kentler kavramının içerisini dolduracak uygulamaları gösteriyoruz” diye konuştu.

Artan şehirli nüfusunun şehirler de yaşamı daha karmaşık bir hale getirdiğine dikkat çeken Ilıkcan, şehirlerdeki problemlerin çözümünün kentlilere kaynakların verimli kullanılarak doğru hizmetlerin götürülebilmesi ve altyapısal hizmetlerin ötesine geçilmesiyle mümkün olabileceğini vurguladı. Bu nedenle doğru bir yerel yönetim sistemi altyapısı ve merkezdeki genel kamu idaresi ile de bütünleşik bir şekilde çalışan bir sistem ihtiyacının söz konusu olduğunun altını çizen Ilıkcan, “Bu şeffaf, katılımcı bir yapıyı da gerekli kılıyor. Akıllı Kent Otomasyon Sistemi de bunu yapıyor. Biz de sergilediğimiz akıllı kent sistemini daha iyi gösterebilmek, bu unsurların beslendiği noktaları daha net anlatabilmek için CeBIT Bilişim Eurasia Fuarı’na da AKOS Kent dediğimiz sanal bir kentle katıldık. Kentimizin içinde gerçek bir şehir modeli var ve içinde akıllı kent konseptinin farklı çözümlerinin tümü uygulamalı olarak sergileniyor” dedi.

AKOS, farklı teknolojileri bir sistem altında bütünleştiriyor

Fuarda sergilenen AKOS Kent, farklı teknolojileri bir sistem altında bütünleştirmesi ile öne çıkıyor. Elektronik imza sağlayıcısı, mobil imza sağlayıcısı, doküman yönetim sistemi, süreç yönetim sistemi, arşiv sistemi , portal sistemleri gibi farklı teknolojileri tamamen süreç odaklı ve hizmet odaklı bir şekilde bir araya geldiği AKOS Kent sistemi, yöneticiler için de ölçülebilirlik ve analiz edilebilirlik olanağı sunuyor.

Siemens standında sürdürülebilir şehirlerdeki uygulamalar 3 boyutlu izleniyor

Dünyada küreselleşme, demografik değişim, küresel ısınma ve şehirleşme başlıklarından oluşan dört ana değişim eğiliminde özelikle şehirleşme başlığındaki çözümleri ile fuarda yer alan Siemens, sürdürülebilir şehircilik kapsamında dokuz farklı başlıkta şehre dokunan çözümlerini tanıtıyor. Hızlı şehirleşmenin getirdiği çok ciddi tehditlere dikkat çekilen stantta, sürdürülebilir şehir kavramının önemi vurgulanıyor. Sürdürülebilir şehir yapısının kurulmasında etkisi olan ve stantta tanıtılan Siemens’in sağladığı çözüm başlıkları arasında akıllı trafik ve ulaşım sistemleri, sağlık sistemleri, su ve atık su sistemleri, aydınlatma, havaalanı ve limanlar, bina teknolojileri, spor alanları veya etkinlik alanları, enerji üretimi, iletimi ve dağıtımı ve çevresel konular, şehir güvenliği, şehir yönetim sistemleri yer alıyor.

Stantta, geleceğin sürdürülebilir şehirlerindeki farklı başlıklardaki uygulama ve çözümler de 3 boyutlu simulatör vasıtasıyla ziyaretçilere tanıtılıyor. Simulatör ile hangi çözümler ile şehirlerin nerelerine dokunulabileceği ziyaretçilere görüntülü olarak da sergileniyor. Siemens’in şehirlerde içinde elektronik ve elektriğin olduğu her noktaya değdiğini belirten Siemens Genel Müdür Yardımcısı Ali Rıza Ersoy, “Biz eğer yerleşimin giderek artacağı şehirleri sürdürülebilir hale getirmezsek dünyada sürdürülemez hale gelecek. Bunu da ancak teknolojik destekle yapabiliriz. Siemens de, bu konuda her noktada çözüm sunuyor” diye konuştu.

“Akıllı Yaşam”, “Akıllı Kentler /Smart Cities” uygulamaları hem forumlarla anlatılıyor hem de sergileniyor

Bu yıl fuar Akıllı Yaşam Konsepti çerçevesinde Akıllı Yaşam Salonu Forum Alanı ve Fuar toplantı salonlarında akıllı yaşam konseptinin farklı uygulamalarını adresleyen forumlara da ev sahipliği yapıyor. İki günde bu konsept çerçevesinde Sampaş, çözüm ortakları, belediyeler ve Siemens’in düzenlediği otuza yakın oturum gerçekleşirken, 7 Ekim’de yapılan sürdürülebilir şehirler konulu oturum da önemli bilgiler ortaya koydu. Siemens Genel Müdür Yardımcısı Ali Rıza Ersoy’un konuşmacı olduğu oturumda Ersoy, iklim değişikliği, nüfus değişimi, şehirleşme önemli eğilimlere dikkat çekerek 2050’de nüfusun yüzde yetmişinin şehirlerde oturacağını belirtti. Şehirlerin coğrafi olarak dünyanın ancak yüzde 1’ini kapsasa da, üretilen enerjinin yüzde 75’ini tüketip karbondioksit salımının yüzde 80’ini gerçekleştirdiğine de dikkat çeken Ersoy, artan nüfus ve kısıtlı kaynakların da şehir yaşamında teknoloji kullanımını zorunlu kıldığını vurguladı.

Sanal AKOS Kent’te akıllı kentteki yaşam anlatılıyor

Beşinci salonda Sampaş standında kurulan sanal AKOS Kent’de, akıllı kent otomasyon sistemiyle donatılmış bir kentte vatandaşın günlük yaşamını nasıl şekillendiği uygulamalı olarak sergileniyor. AKOS Kent’in yerel yönetimine bir şehir kartı olan AKOS Kart sahibi olarak giren vatandaşlar, AKOS Kent resepsiyonunda belediyenin birimlerini ziyaret etmeye gerek kalmaksızın tüm işlemlerini tek bir noktadan kendisini tanımlayan kartını göstererek yapabiliyor.

AKOS Kart sahibi AKOS kentte yaşayan kişinin günlük hayatına yansıyan da pek çok uygulama bulunuyor. Arsa satın alan biri, arsa ile ilgili belediyeye gitmeden beyannamesini mobil imza ile verebilirken, evrakının durumunu da kendisine verilen numara ile internet üzerinden görebiliyor. İşletme sahibi bir vatandaş ise işyeri ruhsat süreçleri ruhsat başvurusu ve işlemlerini yine elektronik imza ile bulunduğu yerden yürütebilirken RFID veya barkodlu olarak kendisine teslim edilen ruhsatı kullanıyor. İşletme açıldığında kendisine verilen kullanıcı adı ve şifreyle belediyeye karşı tüm yükümlülüklerini, vergi ödemelerini buradan gerçekleştirebilirken, dükkanından da vatandaşlar AKOS kartı ile alışveriş yapabiliyor, bu alışverişten belediyenin sosyal yardım havuzunda da birikim sağlanabiliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun