Genel 03 KASIM 2009 / 16:21

Akıllı telefon patlaması bilgisayar üreticilerini zorlayabilir

Gartner, dizüstü bilgisayarlardan mobil cihazlara geçişin bilgisayar üreticilerini zorladığını söylüyor.

Gartner, dizüstü bilgisayarlardan mobil cihazlara geçişin bilgisayar üreticilerini zorladığını söylüyor.


Akıllı telefon pazarı bu yıl satışlarda dizüstü bilgisayarları geçmiş durumda. Gartner araştırmasına göre, bilgisayarlardan mobil cihazlara geçişin hızla artmasıyla, 2009'un sonundan önce tüm bilgisayar sağlayıcılarının akıllı telefon pazarına girmeyi planladığını dile getirdi. Ancak bu çok da kolay olmayabilir çünkü Gartner, hiçbir bilgisayar sağlayıcısının önümüzdeki üç yıl boyunca bu akıllı telefon pazar payının yüzde ikisinin üzerine çıkamayacağını öngörüyor.

Bu akıllı telefon trendinin uzun süre daha devam edeceği düşünülüyor. 2012'de akıllı telefon gelirinin 191 milyar dolara ulaşacağı ve kişisel bilgisayarlara harcanan 152 milyar doları doğal olarak aşacağı tahmin ediliyor.

"Bilgisayar üreticilerinin akıllı telefon pazarında genişlemek için mevcut tedarik zincirleri ve kanalları basitçe kullanmaları oldukça zor" yorumunda bulunan Gartner analizcisi Roberta Cozza şöyle devam ediyor: "İş pazarlama ve ürün satışını başarılı bir şekilde yönetmeye gelince, akıllı telefon ve bilgisayar pazarı farklı kurallarla yönetilmeye tabidir."