Genel 17 ŞUBAT 2009 / 09:33

Akıllı telefon mağaza zincirine Microsoft da katılıyor

Microsoft, Apple App Store benzeri bir içerik mağazası açmayı planlıyor.

Microsoft, Apple App Store benzeri bir içerik mağazası açmayı planlıyor.


Bugün GSMA Mobil Dünya Kongresi’nin açılışında konuşan Microsoft Başkanı Steve Ballmer, ayrıca bir de yeni arabirim çıkaracaklarını söyledi. Bu yeni arabirim, Microsoft yazılımı ile çalışan cihazlarda kullanılmak üzere tasarlanıyor.


Cihazlarda, Apple iPhone’la rekabet edecek dokunmatik özellikler de bulunacak. App Store’da geliştiriciler geliştirdikleri yazılımları satabiliyor, Apple bu satışın yüzde 30’unu alıyor. Geçen yıl kullanıma başlayan ve kısa zamanda büyük başarı elde eden uygulama; Google ve BlackBerry üreticisi Research In Motion’ı da harekete geçirdi.


Google, Android Marketplace ile sahneye çıkarken, Research In Motion içerik mağazasını bu bahar işleme sokmayı planlıyor. Microsoft’un Windows Mobile platformu, Apple’ın mobil yazılımından çok daha yaygın bir kullanım alanına sahip. Buna rağmen platform, teknik açıdan ve kullanıcı deneyimi açısından Apple’ın arkasında kalıyor.


App Store’da başarı yakalayan geliştiriciler, “Microsoft’un App Store ve iPhone’a yetişmek için uzun bir yol katetmesi gerekiyor” diyor. Gün geçtikçe çoğalan mobil yazılım platformları arasında farkedilmek için Windows’un yeni savaş taktikleri üretmesi gerekecek.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun