Genel 17 ŞUBAT 2009 / 09:33

Akıllı telefon mağaza zincirine Microsoft da katılıyor

Microsoft, Apple App Store benzeri bir içerik mağazası açmayı planlıyor.

Microsoft, Apple App Store benzeri bir içerik mağazası açmayı planlıyor.


Bugün GSMA Mobil Dünya Kongresi’nin açılışında konuşan Microsoft Başkanı Steve Ballmer, ayrıca bir de yeni arabirim çıkaracaklarını söyledi. Bu yeni arabirim, Microsoft yazılımı ile çalışan cihazlarda kullanılmak üzere tasarlanıyor.


Cihazlarda, Apple iPhone’la rekabet edecek dokunmatik özellikler de bulunacak. App Store’da geliştiriciler geliştirdikleri yazılımları satabiliyor, Apple bu satışın yüzde 30’unu alıyor. Geçen yıl kullanıma başlayan ve kısa zamanda büyük başarı elde eden uygulama; Google ve BlackBerry üreticisi Research In Motion’ı da harekete geçirdi.


Google, Android Marketplace ile sahneye çıkarken, Research In Motion içerik mağazasını bu bahar işleme sokmayı planlıyor. Microsoft’un Windows Mobile platformu, Apple’ın mobil yazılımından çok daha yaygın bir kullanım alanına sahip. Buna rağmen platform, teknik açıdan ve kullanıcı deneyimi açısından Apple’ın arkasında kalıyor.


App Store’da başarı yakalayan geliştiriciler, “Microsoft’un App Store ve iPhone’a yetişmek için uzun bir yol katetmesi gerekiyor” diyor. Gün geçtikçe çoğalan mobil yazılım platformları arasında farkedilmek için Windows’un yeni savaş taktikleri üretmesi gerekecek.