Genel 19 ŞUBAT 2009 / 08:33

Akıllı telefon kullanan çocuklar daha mı akıllı olacak?

Cep telefonu endüstrisi ABD okullarında cep telefonlarının daha sık kullanılması ile çocukların matematikte daha başarılı olacağını iddia ediyor.

Cep telefonu endüstrisi ABD okullarında cep telefonlarının daha sık kullanılması ile çocukların matematikte daha başarılı olacağını iddia ediyor.


Washington’da düzenlenen Mobil Öğrenim 09 adlı konferansta, bir kablosuz endüstri ticaret grubu, mobil cihazlara yonga üreten Qualcomm’un 1 milyon dolarlık desteği ile, cep telefonun eğitimdeki önemini ispatlayacak bir çalışma düzenlediklerini açıkladı.


Eğitim çevrelerinden bir çok karşı görüş alan proje hakkında, cep telefonu üreticisi şirketler: “ Akıllı telefonların bilgisayarlardan tek farkı; daha küçük daha ucuz ve daha modern olmaları” diyor. Digital Millennial Consulting tarafından yürütülen araştırma kapsamında, Kuzey Karolina’daki düşük gelirli bölgelerde bulunan dört okula Microsoft Windows Mobile yazılımı kullanan akıllı telefonlar verildi. 9 ve 10. sınıf öğrencileri, matematik soruları çözerken videolar çekti ve bunları sosyal bir paylaşım sitesinde yükledi. Bu yolla, sınıftaki diğer öğrenciler de soruların nasıl çözüldüğünü gördü. Akıllı telefonlarda, cebir çalışmalarında çocuklara yardımcı olacak bazı özel programlar da bulunuyor.


Yıl sonunda, telefon kullanan çocukların olduğu sınıfın, cebir sınavlarında, telefon kullanmayan sınıfa oranla yüzde 25 daha başarılı olduğu söylendi. Amerika Öğretmenler Federasyonu sözcüsü Janet Bass: “Cep telefonu endüstrisinin cep telefonlarının çocukların zeka seviyesini artıracağı gibi bir iddiada bulunması sadece gülünç” şeklinde konuşarak uygulamaya karşı çıktı.