Genel 02 KASIM 2010 / 07:55

Akıllı projeler bu akademide toplanacak

Bu sene dördüncüsü düzenlenen IBM Yazılım Akademisi’nin ana teması “Akıllı Dünya Çağına Hoş geldiniz” olarak belirlendi.

Bu sene dördüncüsü düzenlenen IBM Yazılım Akademisi’nin ana teması “Akıllı Dünya Çağına Hoş geldiniz” olarak belirlendi.


IBM’in ilkini 2008 yılında başlattığı IBM Yazılım Akademisi 2011 yarışmasına kayıtlar başladı. Şu ana kadar 3 bin 400’den fazla öğrencinin katıldığı yarışmanın bu sene dördüncüsü düzenleniyor.

Yazılım Akademisi'nde 2011 yılının teması ise “Akıllı Dünya Çağına Hoş geldiniz” olarak belirlendi. Kayıtların 31 Aralık 2010’a kadar süreceği, final raporunun 18 Nisan 2010’a kadar teslim edileceği yarışmada Kasım - Aralık aylarında öğrencilere eğitimler verilecek. Jüri sunumu 14 Mayıs’ta, ödül töreni ise 16 Mayıs’ta gerçekleştirilecek.

Yarışma gereği öğrencilerin, verilen gerçek hayat senaryolarından birini seçerek, en az 2, en çok 4 kişilik takımlarla yarışmaya katılmaları gerekiyor. Sonrasında ise bu takımların IBM gönüllüleri tarafından verilen teknoloji eğitimlerine katılarak, gerçek bir yazılım geliştirme kurgusu içerisinde çözüm oluşturması bekleniyor. Takımlarda bir öğretim görevlisi de takım danışmanı olarak görev alıyor.

Projeler IBM ve IBM Çözüm Geliştirici İş Ortakları’ndan oluşan profesyonel bir jüri tarafından değerlendiriliyor. Değerlendirmeler ise yalnızca son ürün değil, kullanılan metodoloji, tasarım, planlama, dokümantasyon, UML modelleme, esnek ve ölçeklenebilir uygulama geliştirme yöntemleri, teknolojilerin doğru kullanılması, proje yönetimi, proje raporu ve sunuş konularında da yapılıyor.

Yaklaşık 9 ay süren yarışma sonucunda başarılı bulunan öğrencilere ve danışman öğretim görevlilerine çeşitli ödüller veriliyor.

Jüri üyelerinin ve verilecek ödüllerin önümüzdeki günlerde açıklanacağı yarışmaya katılımla ilgili ayrıntılı bilgiler www.yazilimakademisi.org adresinde yer alıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun