Genel 16 ARALIK 2008 / 12:37

Akıllı kameralar suça göz açtırmıyor

Sosyal güvenliğimizi makinelere emanet, yakında Arnold’un canlandırdığı T-800 modellerini de sokaklarda görmeye başlarız...

Sosyal güvenliğimizi makinelere emanet, yakında Arnold’un canlandırdığı T-800 modellerini de sokaklarda görmeye başlarız...İngiltere’nin Portsmouth şehrinde oldukça ilginç bir güvenlik uygulaması denenmeye başlandı: Suça duyarlı kamera sistemi. Şehrin geneline yayılmış bu yaklaşık 150 kameradan oluşan sistem aslında bizim MOBESE izleme sistemine benziyor. Fakat bu sistem sadece izlemekle kalmıyor, bir yerlerde suç işleniyorsa bunu da algılıyor.


Peki nasıl? Aslında bunun için bilindik  hareket algılayıcılar kullanılıyor. Bilindiği gibi kameralara bağlı yazılımlarla görüntü içindeki hareketleri algılamak mümkün. İşte mesela sakin bir park yerinde hızla yerinden çıkıp fırlayan bir araba, veya gecenin bir körü sokak ortasında veya boş dükkanda hızla koşan bir adam gibi beklenmedik durumlar, kameranın o bölgede bir suç işlendiğini düşünmesine neden oluyor. Tabii ilgililer de durumdan hemen haberdar olarak görüntüleri denetim altına alabiliyorlar.


Sistemin yanlış alarm yüzdesinin hangi seviyede kalacağını merakla bekliyoruz.