Genel 07 HAZİRAN 2010 / 14:13

Akıllı giysiler duygulara tercüman olacak

Akıllı giysiler, kalp atışlarını ve vücut ısısını kontrol ederken kişinin psikolojik durumunu gözlemleyecek.

Akıllı giysiler, kalp atışlarını ve vücut ısısını kontrol ederken kişinin psikolojik durumunu gözlemleyecek.


Modern hayatın stresinden kurtulmak pek kolay olmasa da, yeni nesil akıllı giysiler gergin anlarınızda gevşemenize yardımcı olacak. Kalp atışlarını ve vücudun ısısını kontrol eden giysi, kişinin psikolojik durumunu gözlemleyecek ve buna göre kişiye ruh haliyle ilgili bazı tavsiyelerde bulunacak.

Kanada Concordia Üniversitesi ve Goldsmiths Koleji'nin Dijital Stüdyolarında geliştirilen bu konsept giysi, üzerinde bir LED ekran ve yerleşik hoparlörler taşıyor.

Giysi, önce kişinin duygusal durumunu çözümleyecek verileri analiz eden bir web veritabanına bağlanıyor. Bu iş için kablosuz algılayıcılardan yardım alan giysi, bağlantıyı bir akıllı telefon üzerinden gerçekleştiriyor.

Bu veriler, veritabanından gelecek cevabı yorumlamak için kullanılıyor. Kişi duygusal açıdan özel bir durumdayken, örneğin üzgünken, veritabanı kişinin o anki ruh halini değiştirmek üzere giysiye özel medya içerikleri yolluyor. Şarkılardan, sözcüklerden ve görüntülerden oluşan bu içerikler giysideki hoparlörlerle ve projektörle yansıtılabiliyor. Böylece giysiyi giyen kişinin rahatlayabileceği düşünülüyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun