Genel 04 ARALIK 2009 / 12:53

Akıllı cep telefonunda iddialı birliktelik

Microsoft ve Samsung, Türkiye'deki Windows Mobile tabanlı cep telefonu satışını yüzde 120 artıracak.

Microsoft ve Samsung, Türkiye'deki Windows Mobile tabanlı cep telefonu satışını yüzde 120 artıracak.


Microsoft ve Samsung, düzenledikleri ortak basın toplantısıyla yeni Windows Mobile 6,5 işletim sistemi platformunu ve bu platformdan güç alan yeni Samsung cep telefonu modellerini tanıttı. Tanıtılan modeller arasında Q klavyeli Samsung Omnia Pro B7320, Omnia Pro B7330 ve dokunmatik ekranlı Samsung Omnia II ile Omnia Lite bulunuyor.

Toplantıdaki sunumda aktarılan bilgilere göre geçtiğimiz yıl dünyada satılan Windows Mobile işletim sistemi tabanlı cep telefonu sayısı 50 milyonu bulurken, bunların 2,5 milyonunu Samsung Omnia serisi oluşturdu. Türkiye'de satılan Omnia akıllı cep telefonu sayısının 100 bine ulaştığı kaydedilen toplantıda, IDC araştırma şirketinin akıllı telefonların geleceğine dair tahminleri de paylaşıldı. Bu tahminler ışığında önümüzdeki 4 yıl içinde akıllı cep telefonu pazarının büyüklüğü ikiye katlanarak 288 milyon adede yükselecek. Türkiye'de bu alandaki büyümenin önümüzdeki yıl yüzde 39 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. Microsoft ve Samsung, birlikteliklerinin getirdiği sinerjiyle Windows Mobile tabanlı akıllı cep telefonu satışını Türkiye'de önümüzdeki yıl yüzde 120 artırmayı hedefliyor.

Yeni Windows Mobile işletim sisteminin getirdiği yeniliklerden bahseden Microsoft Türkiye Mobil Çözümler İş Grubu Yöneticisi Egemen Gönen, yeni nesil Windows Mobile işletim sisteminin kullanıcılara bütünleşme ve yakınsama konusunda önemli avantajlar sağladığını belirtti. İş ve eğlenceye odaklı fonksiyonları bir arada toplayan Windows Mobile tabanlı cep telefonlarının duyurulan 4 yeni modelle birlikte Türkiye'de toplam 22'ye yükseldiğini belirten Gönen, eklenen bu yeni modellerle her ihtiyaca uygun geniş bir seçeneğe ulaştıklarına dikkat çekti.

Samsung Türkiye Cep Telefonları Direktörü Selim Erbay da, Omnia ile yakaladıkları başarıyı yeni nesil akıllı telefonlarıyla daha da yükseğe taşımayı hedeflediklerini belirtti. Fiyat, fonksiyon ve kullanım odağı açısından tüketiciye çok geniş bir seçenek sunduklarını belirten Erbay, yeni nesil Omnia serisi cep telefonlarının en iyi Windows akıllı cep telefonu deneyimini yaşatmak için kullanıcıları memnun edecek bir takım özelleştirmelerle geldiğini aktardı. Bunlar arasında 3,7 inçlik geniş AMOLED ekran ve bu boyuttaki ekrana özgü uygulamalar, özel fonksiyonlara tek tıkla kolayca erişebilme özelliği, mobil uygulama dükkanı için bağlantı ve günün farklı saatleri için programlanabilen üç ayrı açılış ekranı gibi detaylar bulunuyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun