Genel 06 TEMMUZ 2010 / 08:24

Akıllı arabalar kaza bilgisini polise ulaştıracak

Arabalar doğrudan internete bağlanacak, kaza raporları ve kaza videosu ilgiliye gönderilecek.

Arabalar doğrudan internete bağlanacak, kaza raporları ve kaza videosu ilgiliye gönderilecek.


Şehiriçinde sıkça karşılaştığımız trafik kazaları ve ardından gelen tartışmalar bitmek bilmez. İfadeler verilir, polis de gereken işlemleri yapar, ancak olay tamamen şoförlerin insafına kalır. Intel bu tartışmalara son vermenin yanında birçok faydayı da beraberinde getiriyor.

Daha çok işlemcileriyle tanıdığımız Intel, araçlar için özel olarak geliştirdiği yonga sayesinde tüm bilgilerin doğrudan ilgiliye ulaşmasını sağlıyor. Aracın içinden ve dışından alınan video görüntüleriyle aracın hızı, nasıl seyrettiği ve frenleme zamanlaması görülebilecek.

Bu bilgiler otomatik olarak polis ve sigorta şirketlerine gönderilecek. Böylece kazanın nasıl gerçekleştiği de ortaya çıkacak. Kasko işlemleri de buna göre yapılarak, şaibelere yer verilmeyecek. Ayrıca işlemler çok daha hızlı şekilde yapılabilecek.

Geliştirilen cihaz arabaları, "akıllı" hale getirmeye aday görünüyor. Arabaların doğrudan internete bağlanması ve diğer araçlarla bu şekilde iletişime geçilmesi de düşünülüyor.

Ayrıca geliştirilen kamera sistemiyle aracın yolları tanıması ve buna göre kullanıcıyı yönlendirmesi de farklı bir boyuta taşınabilir. Navigasyon cihazlarının uydu üzerinden iletişime geçerek yön bulmada yardımcı olduklarını biliyoruz. Ancak doğrudan otomobilin üzerindeki kamera sisteminin algılayarak yön bilgilerini verebilmesi daha kesin sonuçlarla kullanıcıyı yönlendirebilir.