Genel 06 MAYIS 2010 / 09:34

Akıl küpünü çözmek için elektronik beyinler birleşti

Bir türlü çözülemeyen akıl küpünü Motorola Droid, lego robot sayesinde çözdü.

Bir türlü çözülemeyen akıl küpünü Motorola Droid, lego robot sayesinde çözdü.


Mekanik sistemlerle kontrol edilen robot Lego ve Motorola'nın Android tabanlı cep telefonu Droid, el ele vererek bizde daha çok sabır küpü olarak bilinen rubik küpünü çözmeyi başardı. Lego'nun tepesinde yer alan Motorola Droid'in yardımıyla neredeyse 25 saniyede çözülen küp, artık sabrın sınırlarını zorlamıyor.

Tasarımın yaratıcısı David Gilday aslında akıl küpünü legolar yardımıyla çözmüş biri. Ancak bu sefer lego robotu harekete geçiren şey Motorola Droid'in gücü. Burada kilit noktayı telefonda yer alan özelleştirilmiş bir uygulama oluşturuyor. Uygulama, telefonun kamerasını kullanarak küpün görünmeyen yüzünü görüntülüyor ve robota büyük bir kolaylık sağlıyor. Uygulama, küpün görünmeyen yüzünün durumunu robota bildirerek ne yapması gerektiği söylüyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun