Genel 11 NİSAN 2011 / 12:07

Ağaç kesmek insanı çevreci yapar mı?

Stanford Üniversitesi'nde yapılan bir deney, sanal ağaçlar kesen insanların kağıt tüketimi konusunda daha ‘hassas’ olduğunu ortaya çıkardı.‘Sanal ortamda bir ağaç yere yığılırsa, çevresel bir mesaj alan olur mu?’ başlığıyla, Stanford’un Sanal İnsan Etkileşimi Laboratuarı'nda yürütülen deneysel çalışmanın hedefi insanların sanal ortamdaki deneyimlerinin gerçek hayatı nasıl etkilediğini öğrenmek.

Sun Joo Ahn adlı öğrenci tarafından hazırlanan deneyde 2 grup oluşturuldu. Birinci grup bir elektrikli testere ile ağaç kesimini anlatan bir kitap okurken, diğer grup sanal bir kask ve testere ile ağaçlarla dolu sanal bir ormana daldı. Dokunma hissi veren bir cihaz kullanan grup üyeleri bu sayede testerenin ağaç üzerindeki hareketini hissedebildi ve ağacın kırılıp yere düşmesini duyabildi.

Daha az peçete kullandı
Sonrasında görüşüldüğünde, her iki grup da ağacın ve kağıdın önemini çok iyi anladıklarını söylese de, sadece sanal ortam deneyimi yaşayan grup bunu doğrudan hareketlerini yansıttığını kanıtladı. Ahn tarafından masanın üzerine bırakılan su dolu bardak devrildiğinde kitap okuyan grup masadaki peçetelerin hemen hepsini tüketirken, kesimi sanal ortamda gerçekleştirmiş olan grup çok daha az peçete kullandı.

Her ne kadar sanal gerçekliğin insanlara bir şeyleri öğretme veya hissettirme anlamında çok daha etkili olabileceğini düşünsek de, bu deneyin neticesinin farklı yorumlanabileceğini de göz ardı etmemeliyiz. Örneğin akla gelen ilk soru: Ağaç kesimini tam olarak hissedebilmiş olan grup daha çevreci ise, neden profesyonel olarak ormanda ağaç kesen insanlar dünyanın en önemli çevrecileri değil?

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=3T9kfbcRrQ8&feature=player_embedded[/youtube]

Video yukarıda. Gerisi size kalmış.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun