Genel 17 KASIM 2008 / 07:09

AFRİKA SON BÖLÜM - "Nijerya, Sudan ve Kenya bilişim sektöründe daha fazla yatırım yapacak ülkeler"

Afrika pazarına ciddi yatırımlar yapan Telenity'nin Ortadoğu ve Afrika Satış Direktörü Onur Özdemir, Afrika pazarında nüfusu kalabalık ve ekonomik büyüme hacimleri yüksek ülkelerin telekom pazarında büyüme potansiyelini öncelikli olarak taşıdığını söylerken, önümüzdeki dönemlerde Nijerya, Sudan ve Kenya'nın bilişim sektöründe daha fazla yatırım yapacak ülkeler olacağını söyledi.

Afrika pazarına ciddi yatırımlar yapan Telenity'nin Ortadoğu ve Afrika Satış Direktörü Onur Özdemir, Afrika pazarında nüfusu kalabalık ve ekonomik büyüme hacimleri yüksek ülkelerin telekom pazarında büyüme potansiyelini öncelikli olarak taşıdığını söylerken, önümüzdeki dönemlerde Nijerya, Sudan ve Kenya'nın bilişim sektöründe daha fazla yatırım yapacak ülkeler olacağını söyledi.


Uganda


 


Uganda, Doğu Afrika’da bulunan bir ülke. Bir dönem Afrika’nın elması olarak nitelenen, daha sonra iş savaşla birlikte ağır yaralar alan Uganda, sonra oluşan barış ortamı ve radikal ekonomik reformlarla birlikte kıtanın en hızlı gelişen ekonomilerinden birine sahip oldu. Ekonominin gelişmesiyle birlikte bilişim sektörü de ülkede gelişti.


 


32 milyon nufusa sahip ülkede internet kullanıcılarının sayısı artıyor. Ülkede, 2007’de 750 bin internet kullanıcısı vardı. 2008’de bu sayı önemli bir artışla 2 milyona çıktı. Toplam nufusa oranla bakarsak yüzde 2.5’tan yüzde 7’ye kadar ulaştı. Ülkede internet cafe’lerin sayısı da son yıllarda patlama gösterdi.


Ülkede telekom pazarında tüm segmentlerde güçlü bir büyüme sözkonusu. Birçok farklı insiyatifler de ülkenin tümüne telekomünikasyon servislerini ve interneti götürmek yolunda çabalar gösteriyor. Çeşitli internet servis sağlayıcıları wireless genişbant erişim sağlıyor. VoIP teknolojisi konusunda da ülkede fırsatlar bulunuyor.


Uganda'nın dört telekom şirketi bu yıl bitmeden 7 milyondan fazla aboneye ulaşacaklarını öngörüyorlar. Dört operatör, MTN, Uganda Telecom, Warid and Zain Uganda.  Geçtiğimiz yıl sonu bu rakam 5.7 milyon idi. Yaklaşık yüzde 35’lik bir artış sözkonusu. Bu rakam, Uganda İletişim Komisyonu’nun bu yıl sonu için tahmin ettiği 6 milyon rakamını oldukça geçecek.


Telenity Ortadoğu ve Afrika Satış Direktörü Onur Özdemir:


"Afrika'da mobil telekom pazarında ciddi fırsat görüyoruz"


Afrika pazarına yönelik önemli yatırım yapan şirketlerden biri de Telenity. Telenity’nin Ortadoğu ve Afrika Satış Direktörü Onur Özdemir ile konuştuk.


 


Afrika pazarını kısaca değerlendirebilir misiniz, bilişim sektöründe hangi ülkeler öne çıkıyor


 


Afrika pazarında  nüfusu kalabalık ve/veya ekonomik büyüme hacimleri yüksek ülkeler telekom pazarında büyüme potansiyelini öncelikli olarak taşıyorlar. Geçmişte Mısır, Güney Afrika Cumhuriyeti, Fas gibi ülkeler telekom yatırımcılarının gözdesi durumdaydı, bugün de bu devam ediyor.


 


Peki hangi ülkeler büyük potansiyel taşıyor, hangi sektörler ve alanlara en çok yatırım yapılıyor veya bilişim yatırımına ihtiyaç duyuluyor?


 


Demin saydığım ülkelerin yanında bugün ve de önümüzdeki dönemlerde Nijerya, Sudan, Kenya bilişim sektöründe daha fazla yatırım yapacak ülkeler olarak dikkat çekiyor. Yatırım alanları IT ve telekom altyapısı üzerine, çünkü bu ülkelerin hiçbirinde gelişmiş ülkelerdekine yakın bir yerleşik ve de verimli bir bilişim/telekom altyapısı bulunmamasına rağmen ülke nüfusu ve gelirleri artıyor, bu da oncelikli olarak iletişim ihtiyacını ortaya çıkartıyor.


 


Telenity olarak Afrika pazarındaki faaliyetleriniz ve yatırımlarınız hakkında bilgi verir misiniz?


 


Telenity olarak Afrika’da özellikle mobil telekom pazarında ciddi bir fırsat görüyoruz. Bu pazar dünyada hali hazırda yüzde 25 ortalama mobil servis kullanımı oranı ve de yıllık ortalama yüzde 50 abone sayısı artışı ile büyüme sinyalleri veren ender mobil pazarlardan bir tanesi. Aynı zamanda bu pazardaki servis sağlayıcıları halihazirda  pek çok gelişmiş ülkede görülen abone başına ortalama mobil servis gelirinden de fazla bir gelir elde ediyor. Bu pazarlardaki telekom servis sağlayıcılarının abone sayıları açısından hem de verdikleri temel servislerin daha gelişmiş servislerle olacak değişim ihtiyaçları nedeniyle bu pazarlar iş potansiyeli yüksek ve cazip pazarlar olarak karşımıza çıkıyor.


 


Bu sene Afrika pazarında ne gibi ilerlemeler kaydettiniz?


 


Bu sene içinde, Afrika pazarındaki faaliyetlerimizi daha da ilerlettik. Yöresel firmalarla iş ortaklıkları kurduk ve lider servis sağlayıcıları ile katma değerli mobil servislerimiz için anlaşmalar yaptik. Bu başarılarımıziı 18-19 Kasim tarihlerinde Güney Afrika’da Cape Town’da yapılacak AfricaCom konferansında daha detayli açıklayacağız.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun