Genel 12 KASIM 2008 / 07:23

AFRİKA BÖLÜM 1 : Kara Kıta dünyanın en hızlı gelişen mobil pazarı

Afrika kıtasında telekom sektöründe çok hızlı bir gelişim yaşanıyor. Dünyanın en hızlı gelişen mobil pazarına sahip kıtada, özellikle Nijerya, Güney Afrika, Kenya gibi ülkelerde bilişim yatırımları artıyor. Kıtada mobil pazar servis ve cihaz sağlayıcılar ve yatırımcılar için fırsatlar barındırıyor.

Afrika kıtasında telekom sektöründe çok hızlı bir gelişim yaşanıyor. Dünyanın en hızlı gelişen mobil pazarına sahip kıtada, özellikle Nijerya, Güney Afrika, Kenya gibi ülkelerde bilişim yatırımları artıyor. Kıtada mobil pazar servis ve cihaz sağlayıcılar ve yatırımcılar için fırsatlar barındırıyor.


Afrika denince gözümüzün önüne neler geliyor bir düşünelim. İlk planda yoksulluk, açlık sorunu, fakir ülkeler gelir her halde çoğumuzun gözü önüne; öyle değil mi? Sonra da bu kıtadan tüm dünyaya yayılan yetenekli sporcular, ülkemizde de oynayan futbolcular, olimpiyatlarda rekorlar kıran atletler. Otoriter rejimler, ülkelerinin başına bela gibi çöken diktatörler ve Nelson Mandela gibi liderler biraz da.


 


Bu kıta için aklımıza ilk gelenler arasında teknoloji ve bilişim ise genelde yer almaz. Hatta fakirlikle boğuşan kıtada bilişim teknolojileri yatırımlarının çokça da olmadığı önyargısı çoğu insanda vardır. Ama Kara Kıta’da son yıllarda bilişim pazarında, özellikle de telekom sektöründe önemli bir canlanma yaşanıyor. Öyle ki, Afrika tüm dünyada en hızlı gelişen mobil pazarı oldu. Kıtada (başka bir haber araştırmamızın konusu olarak Kuzey Afrika ülkelerini bir kenara ayırırsak) Güney Afrika Cumhuriyeti, Nijerya, Kenya, Uganda gibi ülkeler özellikle de mobil pazardaki gelişimleriyle Afrika bilişim pazarının önemli oyuncuları konumunda. Biz de haberimizde kıtaya genel bir bakış atarken bu dört ülke ile ilgili de özel bilgiler veriyoruz.


 


Nijerya ve Güney Afrika mobil pazarda başı çekiyor 


Afrika mobil pazarı son yıllarda çok büyük bir gelişme gösteriyor. Serbestleşme çalışmaları ve çabaları pazarda rekabeti artırırken çeşitli teknolojilerin kıtaya gelişini hızlandırıyor. Şu anda Orta ve Güney Afrika mobil pazarında en doymamış ve en hızlı gelişen bölge konumunda. Mobil pazarda Nijerya, Güney Afrika ve Mısır ilk üç ülke. Güney Afrika Cumhuriyeti bu pazarda köklü bir ülkeyken, Nijerya ve Mısır görece bu pazarda daha yeniler. Etiyopya, Zambiya, Tunus gibi ülkelerin önümüzdeki dönemde Afrika mobil pazarında güçlerini artıracakları düşünülüyor. 3G servisleri Afrika’da çeşitli ülkelerde verilmeye başlandıkça, bu mobil operatörler için yeni fırsatlar yaratıyor. Afrika’da birçok ülkede sanal operatörler konusu da gelişen diğer bir pazar. Telekom sektöründe gelecek neslin sanal operatörlerde olduğu yorumları yapılıyor. Örneğin Güney Afrika’da 2011 yılında sanal operatörlerin payının tüm mobil aboneler içinde yüzde 7’lik bir orana (şu anda yüzde 4,5) ulaşacağı öngörülüyor. Afrika’da PC penetrasyonu ise çok yüksek değil. Mobil internet erişimi de henüz yeterince yaygınlaşmamış durumda ama bu segment bir gelişme potansiyeli barındırıyor. Afrika’da çeşitli uluslararası fiber kablo projeleri maliyetleri düşürüp, bantgenişliğini artıracak. Yine birçok ülke genişbant ve IP bazlı ağlar konusunda da çalışmalar yürütüyor. Halen temel ses servislerine talep fazla olsa da birçok VoIP servis sağlayıcıları Afrika pazarına giriyor ve bu konuda da yatırımlar devam ediyor. Tüketici elektroniğinde birkaç ekonomisi güçlü ve alım gücü görece yüksek nufusa sahip ülkeler dışında büyük pazarlardan söz edilemiyor. Bu yüzden e-ticaret pazarı da zayıf tüm kıta genelinde.


 


Hükümetler mobil teknolojilerle ilgili


 


Afrika’da çeşitli hükümetler ve kurulan inisiyatifler de teknolojinin imkanlarını tüm Afrika’ya yayma konusunda faaliyetler yürütüyorlar. International Telecommunications Union’ın da içinde olduğu bir inisiyatifle, 2015’e kadar tüm kıtada genişbant ve ICT servislerinin ücra köşelere kadar yayılması hedefleniyor. Yine çeşitli sektörel alanlarda da BT programları yürütülüyor. Bunlardan biri sağlık alanında örneğin. Dünya Sağlık Örgütü’nün yerel sağlık bakanlıklarıyla birlikte yürüttüğü projede, sağlık hizmetlerinde bilişim teknolojilerinin etkin kullanımına yönelik çalışmalar yürütülüyor. Son olarak Eylül’de Birleşmiş Milletler Vakfı ve Vodafone Teknoloji Vakfı, WHO işbirliğiyle de mobil sağlık programını (mHealth) duyurmuştu.


 


Yarın: Güney Afrika'da bilişim pazarı

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun