Genel 29 OCAK 2010 / 12:22

Adobe Flash kullanmayan Apple'a köpürüyor

Yeni iPad'de de Flash desteği olmayınca üzerine Adobe açtı ağzını yumdu gözünü...

Yeni iPad'de de Flash desteği olmayınca üzerine Adobe açtı ağzını yumdu gözünü...


 

Adobe iPhone'a Flash desteği kazandırmak için yıllardır uğraşırken, Apple'ın yeni tableti iPad'de Flash desteği olmadığını görünce iyice köpürdü. Bu duruma hayli sinirlenen Adobe yetkilileri, Adobe Flash Platform bloguna şunları yazdı:

"Apple anlaşılan hem içerik yayıncılarını hem de müşterilerini sınırlayacak olan kısıtlamaları ürünlerinde dayatmaya devam ediyor. ePub dosya formatını kullanan pek çok diğer e-kitap okuyucu cihazın aksine, tüketiciler Apple ürünlerindeki DRM teknolojisi yüzünden ePub içeriğine erişemeyecek. Flash desteği olmadan, internetteki oyunların yüzde 70'i ve videoların yüzde 75'i dahil, iPad kullanıcıları web içeriğine tam anlamıyla ulaşamayacak. iPad kullanıcıları Farmville, Miniclip, Hulu, Disney ve bunun gibi milyonlarca içeriğe bağlanmak istediğinde sonuç hüsran olacak."

Bu noktada Adobe'un serzenişine hak vermek lazım. Acaba Steve Jobs, iPad'in gelişiyle birlikte internetteki içerik sunumu altyapılarını da mı dönüştürmek istiyor? Neler olacağını bekleyip görelim.