Genel 29 OCAK 2010 / 12:22

Adobe Flash kullanmayan Apple'a köpürüyor

Yeni iPad'de de Flash desteği olmayınca üzerine Adobe açtı ağzını yumdu gözünü...

Yeni iPad'de de Flash desteği olmayınca üzerine Adobe açtı ağzını yumdu gözünü...


 

Adobe iPhone'a Flash desteği kazandırmak için yıllardır uğraşırken, Apple'ın yeni tableti iPad'de Flash desteği olmadığını görünce iyice köpürdü. Bu duruma hayli sinirlenen Adobe yetkilileri, Adobe Flash Platform bloguna şunları yazdı:

"Apple anlaşılan hem içerik yayıncılarını hem de müşterilerini sınırlayacak olan kısıtlamaları ürünlerinde dayatmaya devam ediyor. ePub dosya formatını kullanan pek çok diğer e-kitap okuyucu cihazın aksine, tüketiciler Apple ürünlerindeki DRM teknolojisi yüzünden ePub içeriğine erişemeyecek. Flash desteği olmadan, internetteki oyunların yüzde 70'i ve videoların yüzde 75'i dahil, iPad kullanıcıları web içeriğine tam anlamıyla ulaşamayacak. iPad kullanıcıları Farmville, Miniclip, Hulu, Disney ve bunun gibi milyonlarca içeriğe bağlanmak istediğinde sonuç hüsran olacak."

Bu noktada Adobe'un serzenişine hak vermek lazım. Acaba Steve Jobs, iPad'in gelişiyle birlikte internetteki içerik sunumu altyapılarını da mı dönüştürmek istiyor? Neler olacağını bekleyip görelim.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun