Genel 22 MART 2010 / 13:03

Acil durum yazılımındaki hata yüzlerce kişiyi öldürdü

İngiltere'deki hatalı yazılımın geçtiğimiz 10 yılda yüzlerce kişinin ölümünden sorumlu olduğu düşünülüyor.

İngiltere'deki hatalı yazılımın geçtiğimiz 10 yılda yüzlerce kişinin ölümünden sorumlu olduğu düşünülüyor.


İngiltere'de yayınlanan The Telegraph gazetesinin haberine göre acil durumlarda gelen çağrıların önceliğini belirleyen sistemde yapılan bir hata, geçtiğimiz 10 yıl içinde yüzlerce acil vakanın ölümüne neden oldu.

Olay, Amerika'da geliştirilen uluslararası acil uyarı sistemindeki bir ayarın aktarımı sırasında alınan yanlış bir karardan kaynaklanıyor. Normalde bu sistem 6 feet, yani yaklaşık 2 metre ve üstündeki yüksekliklerden gerçekleşen düşmeleri birinci önceliğe sahip A sınıfı acil durum olarak sınıflandırıyor. Bu sınıftaki vakalara da ortalama 8 dakika içine yardım ulaştırılması gerekiyor. Fakat sistem İngiltere'ye uyarlanırken, bu sınıfa giren uyarılar daha az öncelikli olan B sınıfına indirilmiş. Bu da 2 metre ve üzerindeki yükseklikten düşen vakalarda yardımların gecikmesine neden olmuş.

Olay, 58 yaşındaki Bonnie Mason'un yaklaşık 4 metre yüksekliğindeki merdivenlerden yuvarlanması vakasının ilkyardım merkezi tarafından hayati tehlike olarak sınıflandırılmaması ve Mason'un kafa travması nedeniyle hayatını kaybetmesi üzerine ortaya çıkmış. Mason'un 38 dakika boyunca bilinçsiz bir şekilde yattığı ve bu süre boyunca yardım ulaşmadığı için hayatını kaybettiği belirtiliyor.