Genel 18 EKİM 2010 / 06:54

ABD’li gençler çılgınlar gibi mesajlaşıyor

Nielsen araştırmalarına göre ABD’li gençler iletişim için SMS’i tercih ediyor.

Nielsen araştırmalarına göre ABD’li gençler iletişim için SMS’i tercih ediyor.


Türkiye’de operatörlerin sağladığı avantajlı SMS paketleri ile mesajlaşmanın son dönemlerde fazlasıyla tercih edildiği açık. Ancak belli ki bu mesajlaşma çılgınlığı ABD’li gençleri de etkisi altına aldı.

Nielsen araştırmalarına göre ABD’li gençler sesli görüşme yapmaktansa iletişim için SMS’i tercih ediyor. Yapılan araştırmanın sonuçlarına göre gençler ayda ortalama 3 bin 339 mesaj alıp gönderiyor.

Bununla birlikte SMS çılgınlığıyla birlikte azalan görüşmeler ayda 737 dakikadan yaklaşık 646 dakikaya düşmüş durumda. Dahası gençler cep telefonları üzerinden ayda 62MB’dan fazla internet verisi kullanıyor.

Araştırmadan çıkan sonuçlardan bir diğeri de gençlerin sesli görüşmeye göre SMS’i daha hızlı, daha eğlenceli ve daha kolay bulması. Ankete katılan gençlerin yüzde 62’si MMS’i de kullanırken, çocukların çoğu telefonu arama yapmak için değil de mesajlaşmak için kullanıyor.

Ayrıca kızlar SMS’i erkeklerden daha çok seviyor. ABD’de kızlar ayda yaklaşık 4059 mesaj gönderirken, erkekler 2539 mesaj yolluyor.