Genel 29 KASIM 2012 / 16:13

ABD siber savaş taktiklerini geliştireceği minyatür bir şehir kurdu

ABD siber savaş için şehir kurdu

New Jersey’de 1,8 metrelik bir alanda yaratılan, bankası, hastanesi, tren sistemi, kahve dükkanı ve güç ünitesi olan minyatür bir ‘siber şehir’, gerçek dünyadaki gibi bir yapıyı bilgisayar sistemleri ile örülü altyapısı ile ortaya koyuyor.ABD ordusunun talebi ile geliştirilen NetWars CyberCity'de hedef, ABD siber savaşçılarını saldırılara karşı eğitmek. Aralık ayından itibaren devletin haklayıcıları, farklı görevler için bu mini şehre gönderilecek. Şehre gönderilen haklayıcılar, şehrin güç kaynağına, hastane, su sistemi ve ulaşım hizmetlerine olası saldırılarla ilgili olarak burada çalışılacak.

CyberCity direktörü Ed Skoudis, bu yapıda 18’den fazla görev inşa ettiklerini, her birinin de katılımcıları strateji geliştirme ve gerçek hayatta büyük zararlara yol açabilecek bilgisayar saldırılarını bertaraf etmek için taktikler üretme konusunda yönlendireceğini söyledi. Görevler genelde birkaç saat ile birkaç gün içinde tamamlanacak.

Sans Institute direktörü Eric Bassel’e göre, bir şehrin kırılganlıklarını anlamak, hele de ülkelerin bilgisayar saldırılarının giderek artan sıklığı ve sofistike yapısı karşısında, çok kritik öneme sahip. Bassel’e göre, NetWars CyberCity ile hedef; gerekli becerilerle donanmış siber savunmacılara sahip olmak, online saldırıları bertaraf etmek için eğitim sunmak ve siber dünyanın kontrolünü geri kazanmak.

Güvenlik danışmanı Alan Woodward’a göre, bu tarz şehirler hayati bir öneme sahip. Salisbury düzlüğünde bir sürü boş yerleşim alanı olduğunu ve ordunun eğitim için buraları kullandığını söyleyen Woodward, CyberCity’nin de bunun siber bir benzeri olduğunu belirtti. Bu tarz benzer yapıların giderek sofistike bir hal alacağı yorumunu da yapan Woodward’a göre, tüm bu çabalar bir noktada sınırlı kalacak.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun