Genel 20 AĞUSTOS 2009 / 08:50

ABD sabit hatlardan vazgeçiyor

ABD'de sabit telefonlar yerini mobil telefonlara bırakıyor.

ABD'de sabit telefonlar yerini mobil telefonlara bırakıyor.


Her geçen gün artan sayıda Amerikalı ev telefonunu kapatıyor. Economist’in haberine göre, ABD’de her ay 700 bin abone sabit hattından vazgeçiyor. Yapılan araştırmalar ülkede hanenin yüzde 25’inin mobil telefon kullandığını gösteriyor. Bu rakamın gelecek üç yılda iki katına çıkması bekleniyor. Sabit hatların kapatılması bu hızda devam ederse, en son hattın 2025’te kesilmesi işten değil.

Bu eğilimin etkisi tahmin edildiğinden çok daha büyük. Bu gelişme karşısından doğal olarak bundan sonraki dönemde hayat telekom şirketleri için hiç kolay olmayacak. Fakat aynı zamanda faturaların yükselmesi ve iş modellerinin bozulmasıyla sabit hatları kullanan bütün iş kolları da bu gelişmeden kötü yönde etkilenecek.

Birkaç yıldır süren sabit hatların kapatılması eğilimi, son aylarda hız kazanmış durumda. Sağlık sektörü için bu tarz verileri toplayan ABD Hastalık Kontrolü ve Önleme Merkezi’ne göre 2005’in ilk yarısından sadece yüzde 7,3 oranında hane sadece mobil telefon kullanıyordu. Geçen yılın sonu itibariyle bu rakam yüzde 20,2’ye ulaştı. Bu rakam sadece rekor bir hızla geçen yılın ikinci yarısında yüzde 2,7 oranında arttı.

Mobil telefon kullanımının yaygınlaşması sabit hatların kullanımının giderek azalacağını gösteriyor. ABD’deki bu dalga dünyaya ve Türkiye’ye de yansıması bekleniyor. 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun