Genel 03 ARALIK 2010 / 15:18

ABD ordusu akıllı silahlarla donanıyor

Amerikan ordusu akıllı teknolojileri silahlara taşıyarak akıllara zarar işler peşinde.

Amerikan ordusu akıllı teknolojileri silahlara taşıyarak akıllara zarar işler peşinde.


Amerikan ordusu Taliban ile daha etkin mücadele etmek için yeni bir silah geliştirdi. Game Changer olarak da anılan XM-25 adlı silah kullandığı lazer güdüm sistemi ile “akıllı” teknolojiler kategorisine girdi.

Yüksek patlayıcı mermi kullanmak üzere geliştirilmiş akıllı silah, lazer sistemi sayesinde hedefe isabet edecek şekilde programlanabiliyor. XM-25, lazer sistemi sayesinde hava saldırılarına gerek kalmadan duvarların arkasında ya da hendeklerde gizlenen direnişçileri hedef alabiliyor. Silah, hedefe yönelik mesafeyi ayarladıktan sonra ateş üzerinde de kontrol sağlıyor.

Akıllı teknolojileri kullanan ilk küçük silah olarak nitelendirilen XM-25’ın ordu için büyük sıçramalar yaratması bekleniyor. Amerikalı askerlerin silahı zaten Afganistan’da kullandığı belirtiliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun