Genel 04 MART 2009 / 14:12

ABD'li meclis üyesi internet harita servislerini sınırlandırmak istiyor

Kaliforniya'da bir devlet yetkilisi, internet harita servislerindeki detaylı bilgilerin teröristlere yardım ettiğini düşünüyor.

Kaliforniya'da bir devlet yetkilisi, internet harita servislerindeki detaylı bilgilerin teröristlere yardım ettiğini düşünüyor.


Kaliforniyalı devlet yetkililerinden Joel Anderson, internet harita hizmetlerinin okul, hastahane, kilise ve devlet binalarının detaylı görüntüsünü vermesini yasaklamak istiyor. Bu görüntülerin, teröristlerin işini kolaylaştıracağını savunuyor.  


Meclis üyesi Joel Anderson, bu yasa taslağını; İsrail ve Hindistan’a düzenlenen saldırılarda teröristlerin Google Earth, Microsoft Sanal Dünya gibi popüler servisleri kullandığını duyunca hazırlamaya karar vermiş. Yasa taslağı kabul edilse de Google ve Microsoft gibi şirketleri bu tür fotoğraflar postalamaktan alıkoymak zor olabilir. Çünkü bu tip görüntüler uzun zamandır zaten aleni ve genellikle kurumun kendi web sitesinde yayınlanıyor.  


Google ve Microsoft online görüntüleri belli bir raddeye kadar gönüllü olarak kısıtlıyor. Mesela, Beyaz Saray ve askeri alanlar internet haritalarında çok detaylı gösterilmiyor. Google sözcüsü Elaine Filadelfo, şirketin Anderson’un yasası üzerinde çalıştığını ve halktan gelen şikayetleri dinlediğini belirtti. Microsoft yorum yapmayı reddetti.