Genel 07 ARALIK 2010 / 08:45

ABD'li Invus AirTies'a yatırım yaptı

4 milyar dolarlık fonu yöneten şirket Türkiye'deki tercihini AirTies'tan yana kullandı.

4 milyar dolarlık fonu yöneten şirket Türkiye'deki tercihini AirTies'tan yana kullandı.


4 milyar dolarlık bir fonu yöneten ABD'li bağımsız özel sermaye fonu Invus, Türkiye'deki ilk yatırımını AirTies'a yaptı. Böylece Türkiye'de yüksek teknolojiye yapılan ilk yabancı yatırımlardan biri gerçekleşmiş oldu.

Söz konusu yatırım sayesinde AirTies, Ar-Ge, satış ve pazarlama çalışmalarına daha fazla odaklanarak dünya pazarında kablosuz internet teknolojileri ve IPTV alanındaki en güçlü oyunculardan biri olmaya hazırlanıyor.

AirTies'ın çizdiği kablosuz yaşam vizyonu, televizyon izleme deneyiminde büyük bir değişim yaratacağına inanılan internet tabanlı TV teknolojisi (IPTV) alanındaki gücü ve tüketici odaklı iş modeli, yatırım kararındaki en önemli etkenler oldu. AirTies bu yatırımla birlikte Avrupa, Ortadoğu ve Afrika (EMEA) bölgesine yönelik çalışmalarını hızlandıracak. Şirket bulunduğu bölgenin dinamiklerine özel çözüm üretme prensibine dayanan yerelleştirme stratejisini IPTV ve ev içi internet ağı teknoloji ürünleriyle yurtdışına taşıyacak.

4 milyar dolarlık fonu yönetiyor

Invus, bağımsız bir özel sermaye fonu olarak 1985'te New York'ta kuruldu. Şirket New York, Londra, Paris ve Hong Kong'daki ofislerinden 4 milyar dolarlık bir fonu yönetiyor. Tüketici ürünleri, sağlık, yazılım, biyoteknoloji gibi farklı sektörlerde ve ağırlıklı olarak ABD ve Batı Avrupa'da yatırım yapıyor. Gelişen ekonomiler içerisinde Brezilya ve Türkiye yatırımların odağını oluşturuyor. Ortak olacağı şirketleri belirlerken seçici davranan Invus, yatırım yaptığı şirketlere stratejik danışmanlık da sağlayarak büyümelerine destek veriyor. Invus, bu yaklaşımla 30 milyon dolarlık sermayesini 25 yılda organik olarak 4 milyar dolara yükseltmeti başardı.

Grup, AirTies ile kuracağı uzun soluklu ortaklıkla şirketi sektörün küresel liderlerinden biri yapmayı hedefliyor. Türk internet kullanıcıları şanslı

Invus Group Ortağı Evren Bilimer, konuyla ilgili açıklamasında ev içi internet ağı teknolojilerinde önümüzdeki birkaç yıl içinde devrimsel bir değişim yaşanacağını belirtti. Potansiyel vaat eden bu pazara yatırım yapmak için son birkaç yıldır ABD'deki Silikon Vadisi'nden ve daha birçok teknoloji merkezinden onlarca şirketi araştırdıklarını söyleyen Bilimer, "Önümüzdeki 5-10 yıl içinde başta IPTV olmak üzere ev içi internet temelli teknolojilerde büyük bir devrim yaşanacak. Bu devrimin sonuçlarının nereye uzanacağını şimdiden kesin olarak tahmin edebilmek mümkün değil. Böylesine hızlı gelişen ve sürekli değişen bir alanda başarılı olabilmek için gerçekten tüketici odaklı olmak ve gerçekleşebilecek değişik senaryolara uyarlanabilecek esnek bir teknoloji platformu geliştirmek gerekiyor. İncelemelerimizde birçok şirketin bu konuda ancak kısıtlı çözümler sunabildiğini gördük. AirTies ise yarattığı yüksek teknolojinin yanında Ar-Ge ve mühendislik gücü, yerel pazarlara uyarlanan ürünleri ve müşteri memnuniyetine odaklılığı ile ön plana çıktı" dedi.

Türkiye'deki internet kullanıcılarının 2004'ten beri AirTies'ın ürünlerinden ve hizmet anlayışından yararlanabildikleri için çok şanslı olduklarını söyleyen Bilimer, "Danimarka'dan Dubai'ye birçok telekom şirketi AirTies ürünlerini müşterilerine sunmaya başladılar. Biz AirTies'ın bu modeli birçok ülkeye taşıyabileceğine inanıyoruz. AirTies takımı vizyonu, teknik becerisi ve yenilikçi iş modeliyle, ev içi internet teknolojileri ve IPTV sektöründe dünya çapında en başarılı birkaç şirketten biri olmaya aday. AirTies takımı ile ortaklık yaparak bu hedefe ulaşmalarına yardımcı olmaktan gurur duyuyoruz" dedi.

Ortaklık Ar-Ge ve pazarlama faaliyetlerine yansıyacak

AirTies CEO'su Bülent Çelebi ise Invus ile yapılan ortaklık sayesinde yurtdışında daha hızlı büyüyeceklerini şu sözlerle ifade etti: "Biz rakiplerimiz gibi sadece uzakdoğudan standart çip ve yazılımları alıp fason olarak paketleme yoluna gitmedik. Ar-Ge'ye ciddi yatırımlar yaparak kendi teknolojimizi geliştirdiğimiz için gerek Türkiye'de, gerekse liderlik hedefimizin bulunduğu EMEA bölgesinde pazarın ihtiyaçlarını tespit ederek ürün ve çözümlerimizi yerelleştirebiliyoruz. 24 saat hizmet veren çağrı merkezimiz aracılığıyla müşterilerimize tam teknik destek vererek onları yalnız bırakmayıp, sorunlarını çözüyoruz. Invus ile gerçekleştirdiğimiz ortaklık sayesinde Ar-Ge, satış ve pazarlama yatırımlarımızı daha da artırarak yurtdışına açılmaya hız vereceğiz ve bu pazarlarda da tüketicilerin güvenini kazanmaya gayret edeceğiz. Bu dönemde Türk tüketicisine de internet ve televizyon kullanımlarını kolaylaştıracak ve zenginleştirecek ürünler sunmaya devam edeceğiz. Bizim tüketicimiz yeniliğe çok açık ve küresel pazar için geliştirdiğimiz ürünlerde bize yol gösteriyor."

Yatırım kararı sürecinde Sardis Menkul Değerler, Yılmaz & Ciner, Ernst & Young AirTies'a; 3Seas Capital Partners, Esin Hukuk Bürosu ve PwC Invus'a danışmanlık hizmetleri sundu. AirTies'ın Endeavor girişimcisi olması ve bu sayede yurtdışında güçlü bağlantılarının bulunması bu yatırımın gerçekleşmesinde fayda sağladı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun