Genel 10 ŞUBAT 2016 / 11:12

ABD'de uçak sayısından fazla drone bulunuyor

Son zamanların en heyecan verici teknolojilerinden birisi drone’lar. İlk olarak askeri amaçlarla kullanılan drone’lar giderek yaygınlaşıyor ve kullanım amaçları farklılaşıyor.

Özellikle ABD’de drone’ların sivil kullanımında gizlilik ve fiziksel güvenlik konularında birçok soru işareti bulunuyor. Taşımacılıktan, arama kurtarma çalışmalarına kadar geniş bir kullanımı olan drone’lar yaygınlaştıkça kötü amaçlı kullanımları da artıyor. Bunun önüne geçmek için ABD’nin havacılıkla ilgili resmi düzenleyici kurumu Federal Havacılık Dairesi (FAA), Aralık ayında tüm drone’ların kayıt altına alınacağını duyurmuştu.

ABD’de yaşayan ve yarım kilogram ile 25 kilogram arasında drone sahibi olan herkes FAA’ya başvurdu. Dün FFA’nin yaptığı açıklamaya göre, Amerika’daki kayıtlı drone sayısı, uçak sayını geçmiş durumda.  FFA’nın yöneticisi Micheal Huerta, kurulun rakamlarına göre 325 bin kayıtlı drone sahibi olduğunu, kayıtlı uçakların ise 320 bin olduğunu belirtti. Ayrıca Huearta drone sayısının daha fazla olabileceğini ve birçok drone sahibinin birden fazla drone’u olduğuna dikkat çekiyor.

Son zamanlarda havaalanları yakınlarında uçan drone’lar uçuş güvenliğini tehlikeye atıyor ya da kötü amaçlar için kullanılarak yasak bölgeleri ısrarla ihlal ediyor.  ABD yeni uygulamasıyla, drone’ları kayıt altında tutarak, yasal olmayan uygulamaları ve kayıt dışı drone’lara ağır yaptırımlar uygulamayı planlıyor.
 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun