Genel 08 EYLÜL 2010 / 09:01

ABD'de sofralar GDO'lu somonlarla tanışacak

Amerikalı araştırmacılar GDO'lu somon balığının tüketilmesinde bir sakınca görmüyor.

Amerikalı araştırmacılar GDO'lu somon balığının tüketilmesinde bir sakınca görmüyor.


Bilim insanları soframızdaki pek çok ürünün genetiğinin değiştirildiğine dikkat çekiyor ve yediğimiz yiyeceklerin pek çoğunun doğal olmadığı öne sürüyor. ABD’de yapılan yeni araştırma ise ilk defa genetiği değiştirilmiş bir canlının sofralarda yer almasında bir sakınca görmüyor. ABD Gıda ve İlaç Yönetimi’nin (FDA) kararı doğrultusunda ABD’liler birkaç yıl içinde genetiğiyle oynanmış somon balığıyla tanışacaklar.

ABD’li araştırmacıların yaptığı testler sonucunda genetiği değiştirilmiş yeni bir tür somon yetiştirildi. Genetiği değiştirilmiş denek somon balığının kendisiyle aynı yaşta olan bir başka somona göre daha uzun ve iri olduğu ortaya çıktı.

Son derece hızlı büyüyen GDO’lu somonların diğer normal somonlardan 3 kat daha hızlı büyüdüğü gözlemlendi. Doğal somonlara göre daha ağır ve görüntüsü biraz daha farklı olan GDO’lu balıkların, üç yılda yetişmesi gerekirken 16-18 ay içinde büyüdüğü vurgulanıyor.

Tüketicilerin GDO’lu bitkilere sıcak bakmamasına rağmen, bilim insanları geliştirdikleri yeni somonun yemek için güvenilir ve uygun olduğunu savunuyor.

Bu yeni türün diğer doğal balıkları yememesi için özel bir çiftlikte yetiştirileceğini dile getiren araştırmacılar böylelikle GDO'lu somonların doğal balıklarla da kaynaşmamasını sağlayacak.

Birkaç yıl içinde son derece hızlı büyüyen GDO’lu somonların ABD’de genetiğiyle oynanmış ilk yenilebilen balık olarak sofralarda yer alması bekleniyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun