Genel 16 OCAK 2009 / 13:20

ABD'de Dijital TV yayını karmaşası

Obama, dijital TV yayınlarını 17 Şubat'a erteleme teklifi sundu. CEA ve Verizon ise bu teklife şiddetle karşı çıkıyor.

Obama, dijital TV yayınlarını 17 Şubat'a erteleme teklifi sundu. CEA ve Verizon ise bu teklife şiddetle karşı çıkıyor.


Dijital televizyon yayınının ertelenmesi ile ilgili asıl endişe, tüketicide oluşacak kafa karışıklığı. Ancak iletişim endüstrisi daha da büyük bir konuya odaklanmış durumda: operatörlerin telekom altyapısını Uzun Vadeli Dönüşüm (LTE) teknolojisine yükseltmesinin gecikmesi.


Operatörler, televizyon istasyonlarının şu an karasal yayın için kullandığı 700 MHz spektrumu kullanacak. TV istasyonlarının spektrumdan çıkması gereken tarihin ertelemesi durumunda; analistler operatörlerin LTE planlarının yavaşlayacağını öngörüyor.


Geçen hafta Las Vegas'ta düzenlenen Tüketici Elektroniği fuarı CES’te Açık Mobil Video Koalisyonu OMVC; ABD’deki birçok üyenin 22 pazarda ve 63 istasyonda mobil DTV’yi başlatmak istediğini belirtti. Bu da ABD’deki toplam televizyon ürünlerinin yüzde 35’i anlamına geliyor.


Amerika Tüketici Elektroniği Birliği (CEA) Başkanı ve CEO’su Gary Shapiro; Obama’ya ve parlemento üyelerine, konuyla iligli ertelemeyi empoze etmek yerine, alternatif çözümler sunmalarını öneriyor.


ABD'li genişbant ve telekomünikasyon şirketi Verizon Communications da dijital televizyon yayınının 17 Şubat’a ertelenmesine karşı çıkıyor. Mobil ve internet hizmeti sağlayıcısı AT&T ise 90 günlük “kısa bir uzatmayı” destekleyebileceğini söylüyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun