Genel 26 EKİM 2010 / 13:03

ABD’de iki milyon ev güneşin kardeşi olacak

Dünyanın en büyük güneş enerjisi projesi ABD’de kabul edildi.

Dünyanın en büyük güneş enerjisi projesi ABD’de kabul edildi.


ABD İçişleri Bakanlığı dünyanın en büyük güneş enerjisi projesini onayladı. 4 milyar dolara mal olması beklenen Blythe Solar Power Project, 1000 MW’a çıkan, 750 bin evin enerji ihtiyacını karşılayacak ölçüde enerji üretecek. Kaliforniya eyaletinin Riverside County bölgesinde uygulanacak proje, 7 bin 25 dönümlük bir kamu alanında faaliyet gösterecek.

Projede ileri teknoloji kullanımı göze çarparken, sistemdeki toplayıcı tüpler üzerindeki parabolik aynalar güneş enerjisine odaklanıyor. Tüpler de elektriğe çevirmek üzere güneşten gelen ısıyı türbine yolluyor.

Projeyi değerlendiren yetkililer, bu projenin ABD’nin yenilenebilir enerji ekonomisinde bir kilometre taşı olduğunu dile getiriyor. İnşa aşamasında projenin bin 66 yeni istihdam sağlaması ve sonrasında 295 kalıcı iş sağlaması bekleniyor.

Böylelikle bu bölgede onaylanan diğer güneş enerjisi projeleriyle birlikte ABD’de iki milyon evin enerji ihtiyacı güneşten karşılanacak.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun