Genel 21 TEMMUZ 2010 / 11:04

AB, Ar-Ge’ye destek için kolları sıvadı

Dünyanın en büyük programlarından biri olan AB 7. Çerçeve Programı kapsamında 4,5 milyar avroluk 50 yeni çağrı açıldı.

Dünyanın en büyük programlarından biri olan AB 7. Çerçeve Programı kapsamında 4,5 milyar avroluk 50 yeni çağrı açıldı.


Dünyanın en büyük bütçeli sivil araştırma programı olarak tanımlanan AB 7. Çerçeve Programı kapsamında 20 Temmuz 2010 tarihinde 50 yeni çağrı açıldı. 6-8 ay süre ile açık kalacak çağrılar kapsamında çok ortaklı ve çok uluslu Ar-Ge projelerine, araştırmacı değişimine ve istihdamına, KOBİ’lerin Ar-Ge ihtiyaçlarının karşılanmasına ve araştırma merkezlerini geliştirmeye AB tarafından hibe desteği verilecek. 7.ÇP kapsamında projelere katılan Türk kuruluşlar, Avrupalı paydaşlarıyla Ar-Ge işbirliği yapma fırsatını yakalayacak.

TÜBİTAK’ın 7.ÇP web sitesinde (www.fp7.org.tr) duyurulan çağrılarda öncelikli teknolojilerin yanı sıra, bilimsel alanlarda sunulacak konu ve bağımsız projelere destek sağlanacak. Öncelikli olarak destek sağlanacak araştırma konuları arasında şunlar bulunuyor: kalp hastalıkları, obezite, yaşlanma, genetiği değiştirilmiş gıdalar, biyoteknoloji, ormancılık, enerji verimli binalar, elektrikli otomobiller, akıllı üretim sistemleri, internet teknolojilerinin kamu hizmet altyapılarına entegrasyonu, nanoteknoloji tabanlı ürünler, nanomalzemeler, akıllı tekstiller, yenilenebilir enerji ve yakıt üretimi, akıllı elektrik şebekeleri, iklim değişikliği, uzay ve uydu teknolojileri, sınır güvenliği ve istihbarat, kriz yönetimi, Avrupa’da ve dünyada yoksullukla mücadele ve sürdürülebilir istihdamın sağlanması.

Bu çağrılara yönelik olarak 5 aydır hazırlık çalışmaları yürüten TÜBİTAK, Türk araştırma ve iş dünyasının 7.ÇP’den faydalanması için bilgilendirme, eğitim ve işbirliği faaliyetleri düzenliyor.

TÜBİTAK faaliyetleri, üyelik sistemi ile hizmet vermekte olan www.fp7.org.tr adresinden takip edilebilir.