Genel 30 KASIM 2010 / 13:24

AB’den Google’a soruşturma

Google, diğer arama motorlarının şikayetleri üzerine haksız rekabet etmekle suçlanıyor.

Google, diğer arama motorlarının şikayetleri üzerine haksız rekabet etmekle suçlanıyor.


Avrupa Birliği Komisyonu Google’ın arama pazarında mevcut hakimiyetini kötüye kullandığına yönelik diğer arama şirketlerinden gelen şikayetler üzerine, Google hakkında soruşturma başlattı.

Fiyat karşılaştırmaları yapan Foundem sitesi ve arama motoru ejustice.fr gibi şirketlerden gelen şikayetler üzerine kurul, arama sonuçlarını manipüle ettiği düşünülen Google’ın rekabete uygun davranıp davranmadığı araştırılacak. Ayrıca kurul, arama devinin çıkan sonuçlarda kimi servislerin sıralamasını düşürüp düşürmediğini de inceleyecek.

Gelen iddialar Google’ın ücretsiz ve sponsorlu arama sonuçlarında kendi servislerini ön plana çıkardığı ve diğer servisleri göz ardı ettiği yönünde. Farklı arama motorları Google'a para ödemediği takdirde, sonuçlarda kendi servislerinin alt sıralarda çıktığını iddia ediyor.

Öne sürülen iddialar bunlarla sınırlı değil. Google reklam hizmeti verdiği sitelere yalnızca Google reklamlarını kullanmalarını salık ederken, diğer arama motorlarının reklamlarını kullanmamalarını talep ediyor.

Arama devi, suçlamalar karşısında rekabete zarar vermediğini vurgularken, soruşturmayı başlatan AB denetim kurulu şimdilik Google'ın bir suç işlediği konusuna kesinlik getirmiş değil.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun