Genel 16 EKİM 2008 / 10:51

9000 yıllık verem hastası

İnsanlık tarihinin en eski tüberküloz vakası denizin altından çıktı.

İnsanlık tarihinin en eski tüberküloz vakası denizin altından çıktı.


New Scientist'de (www.newscientist.com) yayınlanan habere göre, 9000 yaşında bir kadın ve bir çoçuğun kemikleri, insanlık tarihindeki en eski verem vakasını ortaya çıkardı. Kadın ve çocuğun hastalığı University Cololege London’da çalışan mikrobiyolog Helen Donoghue tarafından analiz edildi.


Donoghue; keşfin uzun süredir savunulan veremin hayvanların evcilleştirilmesi döneminde insanlara bulaştığı teorisi ile ters düştüğünü söyledi. Ayrıca, nüfus yoğunluğunun da hastalığın yayılmasına neden olabileceğini ekledi. Donoghue'un İsrail’de görev alan çalışma arkadaşları Akdeniz kıyılarının bir kaç yüz metre uzağında, denizin 10 metre altında bir alanda bir bebek ve annenin kalıntılarını buldu.


Yaklaşık 9000 yıl önce deniz suyu ile kaplı olan alan hakkında Helen Donoghue: ”Alan kumla ve kille kaplanmış. Sabit sıcaklıkta ve oksijensiz olan alan DNA ve diğer materyalleri mükemmel şekilde korumuş” dedi. Bu kemikler, aktif tüberküloz enfeksiyonu belirtileri taşıyordu. Bu teşhisin teyid edilmesi için Donoghue’ün takımı DNA incelemesi yaparak, tüberküloz belirtileri aradı. Günümüze kadar korunan yağların kimyasal analizi, her iki bedenin de tüberküloz enfeksiyonu taşıdığını kanıtladı. Bugüne kadar bilinen en eski insan tüberkülozu vakası 5000 yaşındaki bir Mısırlı idi. Donoghue hastalığın aslında 9000 yıldan da eskiye dayandığını düşünüyor.


İnsanların üçte biri tüberküloza neden olan bakteriyi taşıyor aslında. Bu kişilerin onda biri hastalığa yakalanıyor. Eğer kişi iyi besleniyorsa ve morali yüksekse, tüberküloza oldukça uzun süre direnebiliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun