Genel 10 NİSAN 2009 / 11:25

80 ülkeden 2 bin Türk girişimci İstanbul’da buluştu

Dünyadaki Türk girişimciler, Dünya Türk Girişimciler Kurultayı’nda İstanbul’da biraraya geldi.

Dünyadaki Türk girişimciler, Dünya Türk Girişimciler Kurultayı’nda İstanbul’da biraraya geldi.


“Küresel güç Türkiye” teması ile gerçekleştirilen Kurultay, Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen başta olmak üzere çok sayıda bakan ve bürokratın yanısıra genç girişimciler, ekonomistler, iş adamları ve CEO’lar ve girişimci örgütlerinden oluşan kalabalık bir katılımcı kitlesine ev sahipliği yapıyor.


Açılışını DEİK kurucusu Rona Yırcalı’nın yaptığı etkinlikte, ölüm yıldönümü nedeni ile Sakıp Sabancı anısına da Sabancı Holding Yönetim Kurulu Üyesi Güler Sabancı’ya da Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen tarafından bir plaket verildi. Oturumları mini bir konser sonrasında başlayan etkinlik iki gün boyunca dünyadaki farklı bölgelere yönelik oturumlarla o bölgelerdeki Türk girişimcilerin hikayelerini ve iş olanaklarını Türkiye’ye taşıyacak.


Etkinliğin bugünkü ilk oturumu ise farklı öyküleri ile Türkiye’den doğma markalar yaratan girişimcileri ve yurtdışındaki Türk işadamları Dernekleri’nin başarılı yöneticilerini biraraya getirdi. Bursa’dan doğan modadaki Türk markası Dıce Kayek’in kurucuları Ayşe ve Ece Kayek’in hikayelerini paylaştığı oturumda, Avustralya Türk İş Adamları Derneği Başkanı, Ali Karamemiş, Dubai Türk İş Adamları Derneği Başkanı Cem Ataç, Türk- Kazak İş Adamları Derneği Başkanı Zeki Bilge de, bulundukları ülkelerdeki olanakları ve mevcut durumu katılımcılarla paylaştı. Avrupa Birliği Parlementosu Milletvekili Vural Öğer, Coca Cola Başkanı ve CEO Dünya Türk İş Konseyi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Muhtar Kent’te oturumun konuşmacılar arasında yer aldı.


100. yılda hedefler belli


Etkinliğin ilk oturumunun konuşmacılarından TOBB DEİK Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ise 14 yıl sonra 100 yılını kutlayacak Cumhuriyet için önemli hedefler koyduklarını belirtti. Bunların başında dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline gelmenin bulunduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Ar-Ge’ye dayalı ekonomik model kurulması, en az üç sektörde dünya lideri olmayı, 500 milyon dolarlık ihracat yapmayı, dünyada tanınan 20 marka üretmeyi ve dünyanın en büyük 500 şirketi arasında 10 Türk şirketine sahip olmayı hedefliyoruz” diye konuştu.


Son olarak söz alan Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen’de uluslararası areneda Türkiye’nin farklılışan konumuna dikkat çekti. Kurultay’ın dünyanın dört bir yanında Türk iş adamlarının başarısına hizmet edecek çok önemli bir platform sunduğu vurgulayan Tüzmen, Türkiye’nin küresel güç olması için işbirliklerini artıracaklarını belirtti.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun